باب الحسین 42

باب الحسین 42

 

وقوف درِ خانه­ ی اباعبداللّه علیه ­السّلام

خلاصه ­ی همه ­ی خلقت و همه­ ی زیبایی ­ها و حُسن­ های خدای متعال، وجود مقدّس ولیّ عصر سلام­ الله­ علیه­ است. این­که آن­بزرگوار هم برای جدّشان گریه می ­کنند؛ یک معنی­اش این است که حتّی آن­ حضرت هم به درِ خانه­ ی اباعبداللّه صلوات ­­الله­ علیه می ­آیند. درِ خانه­ ی حضرت اباعبداللّه صلوات ­­الله­ علیه خیلی خبرهاست.

هر که برای آن­ حضرت گریه کند و ذکر مصیبت ایشان کند، در خیمه­ ی آن حضرت است. به همین دلیل، آدم وقتی درِ خانه­ ی حضرت اباعبداللّه برود، اگر چشمش را باز کنند، آن­جا همه را می ­تواند ببیند. اگر کسی طالب آن علم و حقیقت رسول اللّه و امیرالمؤمنین و اهل بیت صلوات ­­الله ­علیهم ­أجمعین باشد که همان حقیقت الاهیّه و علم الاهی است، از این­جا نباید تکان بخورد و اگر قرار است یک جایی بایستید، آن­جا همین­ جاست.

اصحاب امام عصر؛ داغداران مصیبت سیّدالشّهدا علیهماالسّلام

اصحاب امام زمان علیه ­السَّلام از خوب­ ترین ­شیعه ­ها هستند؛خوب­ترین شیعه ­ها هر کسی بوده باشند، اصحاب امام زمان علیه­السَّلام قطعاً از آن­ها هستند. فرموده­ اند: نقش پرچم، نقش عَلَم سپاه وجود مقدّس امام زمان علیه­ السَّلام «یا لَثاراتِ الحسین»1 است؛ یعنی آن­هایی که جمع شده­ اند زیر آن عَلَم، داغ امام حسین علیه­ السَّلام را به سینه ­شان دارند.

یعنی در واقع، هر کسی که از اوّل درِ خانه­­ ی خدای متعال بوده و تا آخر خواهد بود، دلش داغ امام حسین علیه­ السَّلام را دارد و گمان من این است که این داغ مال خود ایشان است. این مطلب، مقدّمه ­اش قطعی است؛ محبّت ایشان مال خود ایشان است، داغ ایشان هم مال خود ایشان است؛ خود ایشان در واقع مرحمت کرده ­اند عالَم را داغدار خودشان کرده­ اند به اذن اللّه و به گمان من شب عاشورا این اتّفاق افتاده است.

ببینید چه­ طور آخرین­ لحظه ­ها ایشان تشریف بردند نزد حضرت سجّادصلوات­­ الله­ علیه و اسم اعظم را به ایشان منتقل کردند. این مطلب که اسم اعظم یعنی چه و انتقالش چگونه است را در کتاب­ «ای کاش با تو بودن» آورده ­ام؛ لذا ایشان که در واقع حالا می­خواستند تشریف ببرند از این دنیا، آن محبّت و داغ خودشان را در عالَم گذاشتند و تشریف بردند.

چون محبّت هر کسی که هرجا بوده باشد، خودش هم آن­جاست؛ شما وقتی محبّت کسی را داشتید در خودتان حضور او را هم احساس می ­کنید. این که امام حسین علیه ­السَّلام «باب نجاه الأُمّه» هستند برای این است که این در بسته نشود. ایشان این داغ و محبّت را به عالَم نهادند و رفتند؛ لذا اتّفاقاتی که روز عاشورا افتاد و بعد خون گریه­ کردن عالَم، مال آن داغی بود که ایشان بر دل آن­ها گذاشتند.

برگرفته از کتاب باب الحسین

اثر حسین درگاهی

1- عیون أخبارالرّضا علیه­ السّلام 1 : 299

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *