مقام والای شاگردان امام کاظم علیه السلام

امام کاظم علیه السلام در مکتبی که از پدر بزرگوارش به ارث برد، شاگردان زیادی تربیت کرد که هر کدام به نوبه‌ ی خود وزنه ‌ای گرانبها در پاسداری از مکتب ناب محمدی صلی الله علیه و آله می باشند. پس از شهادت پدر، حضرت کاظم علیه السلام با علمی که داشتند، شاگردان برجسته پدر را به گرد خود جمع کرد و با توجه ویژه به آنها، در حفظ و پاسداری از دانشگاه جعفری تلاش بسیاری کرد و با مناظره های خود، همه را تحت تأثیر مقام علمی خود قرار داد.

مقام والای شاگردان حضرت کاظم

 

اکنون به معرفی چند تن از شاگران امام کاظم علیه السلام می ‌پردازیم:

  • یونس‌ بن‌ عبدالرحمن

از معتقدان به امامت حضرت موسی‌ بن ‌جعفر علیه السلام بود و با فرقه‌ هایی چون واقفیه، موضعی قاطع داشت، امام رضا علیه السلام او را سلمان زمان خود دانسته و عموم علمای شیعه روایاتش را بدون هیچ شبهه ‌ای پذیرفته ‌اند. (۱)

  • محمد‌بن‌ابی‌عمیر

در میان شیعیان و اهل تسنن از چهره‌ های محبوب و عابد و پارسا محسوب می‌شد. کشی به نقل از فضل‌بن‌شاذان گفته است: درباره‌‌ی ابن‌ابی‌عمیر نزد خلیفه سعایت شد و او را دستگیر کرده و از او خواستند نام شیعیانی که با امام کاظم علیه السلام در ارتباط هستند را بگوید ولی او اجتناب کرد، پس او را درمیان دو چوب قرار داده و صد تازیانه بر بدنش زدند و چون مقاومت کرد خسته شدند و بیش از صدهزار درهم او را جریمه کردند و تمام اموالش را مصادره کردند. (2)

  • محمد‌بن مفضل‌بن‌عمر

محمدبن‌مفضل را باب امام کاظم علیه السلام نامیده‌اند او رابط میان مردم و حضرت بود و فرزند مفضل‌بن‌عمر‌جعفی است که امام صادق علیه السلام توحید معروف خویش را به وی املاء نمود.

  • ابو‌عبدالله‌بن‌یحیی‌کاهلی‌اسدی

علمای رجال او را با منزلت و فضل می‌دانند و امام کاظم علیه السلام به علی‌بن‌یقطین که در دستگاه هارون نفوذ سیاسی داشت فرمود: از کاهلی‌اسدی و خاندانش صیانت کنید، من بهشت را برایتان صیانت می‌کنم وی قبول کرد وابن‌یقطین زندگی او و خاندانش را تامین می‌کرد. (3)

  • عبدالله‌بن‌جندب

عبدالله‌بن‌جندب بجلی و کوفی است و منزلتی بلند نزد امام کاظم علیه السلام داشت و وکیل آن حضرت به شمار می‌رفت، امام رضا علیه السلام سوگند یاد کرد که عبدالله‌بن‌جندب مورد رضایت خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله و از مخبتین ماست. (4)

  • هشام‌بن‌حکم

او پرورش یافته مکتب امام صادق علیه السلام بود و به خاطر دشمنی با بنی‌عباس سال‌ها مخفیانه زندگی می ‌کرد و امام ششم او را نگهبان و گواهی دهنده بر راستی خویش می دانست، بارها از سوی امام کاظم علیه السلام برای انجام کارهای شخصی یا عمومی به عنوان وکیل تعیین شد، هارون که قصد به قتل رساندن او را داشت جلسه ‌ای با حضور دانشمندان وابسته در منزل یحیی‌برمکی ترتیب داد و خود از پشت پرده به نظاره نشست، هشام با همه فراست و شجاعت به آن چه اعتقاد داشت اعتراف کرد و از جا گریخت و از بغداد به کوفه رفت و در  منزل بشیر که از شیعیان معروف بود وارد گردید، او دانشمندی برجسته، متکلمی بزرگ و دارای بیانی شیرین و رسا بود. (5)

  • علی‌بن‌یقطین

وی می‌ گوید: خدمت امام کاظم علیه السلام رسیدم، حضرت فرمود: هارون تو را زندانی می‌کند و درباره‌‌ی من از تو می ‌پرسد، بگو او را نمی شناسم و آن گاه که به زندان افتادی تو را آزاد می ‌کنم و همین گونه شد، او با کمک امام به طرز شگفت آوری از زندان به مازندران (طبرستان) رفت، او به برکت کرامت امام از چنین دسیسه‌ هایی رهایی یافت و توانست مدت ‌ها در طبرستان به دفاع از حریم امامت بپردازد و ار ولایت پاسداری کند. (6)

و بسیاری دیگر از شاگردانی که در این مکتب تحت تربیت امام کاظم علیه السلام قرار گرفته و آثار پر باری از خود برجای گذاشتند که تا کنون نیز مورد استفاده‌ی دانشمندان می‌باشد.

 

از خدا توفیق تلمذ در مکتب ناب اسلام را می‌طلبیم

 


منابع:

۱) فهرست شیخ طوسی ص ۲۶۷

۲) این واقعیت در رجال کشی، ص ۲۳۹ و رجال کشی، ص ۵۹۱ آمده

۳) راویان امام رضا علیه السلام در مسندالزهرا ص ۳۶۱

۴) منتهی‌الامال ج ۲، ص ۲۷۶

۵) رجال نجاشی ص ۳۰۵، و رجال کشی، ص ۲۶۹

۶) بحارالانوار ج ۴۸، ص ۶۷

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *