چه کسی برتر است؟

چه کسی برتر است؟

از آن جا که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بر ذکر فضایل و مناقب بی شمار اول مظلوم عالم امیرالمومنین علیه السلام توصیه نموده و می فرمودند: « ذکر علیّ عباده » « یاد علی علیه السلام عبادت است » ویا فرموند: « مجالس خود را با یاد علی بن ابی طالب زینت دهید.» .

و خود ایشان نیز در سرلوحه ی دعوت الهی خود همواره به معرفی جانشین خویش پرداخته و در هر فرصت مناسبی فضایل آن حضرت را بیان می فرمودند.اصحاب نیک پیامبر و اهل بیت علیهم السلام نیز به پیروی از آن بزرگواران مشتاق شنیدن و نگاشتن و ذکر فضایل مولی الموحدین ، امام المتقین ، امیرالمومنین علی علیه السلام بوده و بر این عبادت مداومت داشته اند .

یکی از آن موارد ، ماجرای حضور یار باوفای علی علیه السلام در واپسین لحظات حیات آن امام مظلوم در کنار بستر شهادتشان است.

این حدیث شریف دربرخی از کتب ارزشمند شیعه نقل شده است که ما در این جا عین عبارت یکی از علمای شیعه را به نام حسن بن حسین سبزه واری ( متوفای سال 757 هجری قمری ) در کتاب نفیس مصابیح القلوب می آوریم.

« آورده اند که در آن وقت که شاه مردان را ضربت زده بودند ، صعصه بن صوحان پیش وی آمد و گفت : یا امیرالمومنین، مدتی است که مسائلی چند در خاطر من می گردد. من خواستم که از حضرت سوال کنم ، هیبت تو مرا مانع شد. اگر اجازت فرمایی بپرسم؟فرمودبپرس. گفت : یا امیر تو فاضل تری یا آدم؟ فرمود : یا صعصعه تزکیه المرء نفسه قبیح . یعنی قبیح است که مرد خود را بستاید، اما چون می پرسی ؛ آدم را از یک چیز نهی کردند ، وی بدان نزدیک شد و بخورد. یعنی : گندم . و بسیار چیزها بر من مباح کردند و من آن نکردم و گرد آن نگشتم و بدان نزدیک نشدم. گفت : تو فاضل تری یا نوح ؟ فرمود: نوح بر قوم خود دعای بد ( نفرین ) کرد و من نکردم و پسر نوح کافر بود و پسران من سیدان جوانان اهل بهشتند. گفت : تو فاضل تری یا ابراهیم ؟ فرمود : ابراهیم و فرمودند: ربّ أرنی کیف تحیی الموتی [1] و من گفتم: لو کشف الغطاء ما ازددت یقینا [2]. گفت : تو فاضل تری یا موسی ؟ فرمود : حق تعالی وی را به رسالت فرستاد پیش فرعون ، گفت : من می ترسم که مرا بکشند که من یکی را از ایشان کشته ام. برادرم هارون را با من بفرست ، و چون رسول صلی الله علیه و آله و سلم مرا فرمود که سوره ی برائت بر اهل مکه خوانم و من صنادید [3] قریش را کشته بودم ، نترسیدم و برفتم و بر ایشان خواندم و تهدید و وعیدشان کردم . گفت : تو فاضل تری یا عیسی ؟فرمود : مریم در بیت المقدس بود. چون وضع حملش شد ، آواز آمد که برون رو که این خانه¬ی عبادت است نه خانه ی ولادت ، و مادر مرا چون وضع حمل شد برون کعبه ، آواز آمد که به اندرون کعبه آی و من در اندرون کعبه در وجود آمدم.»[4]

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست که تر کنم سرانگشت و صفحه بشمارم

________________________________________

[1] پروردگارا به من نشان ده که چگونه مردگان را زنده می کنی.

[2] اگر پرده ها کنار رود بر یقینم اضافه نمی گردد.

[3] گردنکشان

[4] مصابیح القلوب ص 292

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *