پرداختن به عزاداری یا انجام واجبات؟

پرداختن به عزاداری یا انجام واجبات؟

چرا با این که اشتغال به عزاداری برای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مانع از انجام برخی واجبات است انجام آن حرام نیست ؟
توضیح اشکال:
عزاداری ها به خصوص در ایام فاطمیه و محرم مانع از اشتغال به واجبات است. مثلا می گویند: تا نیمه شب سینه می زنند و نماز صبحشان قضا می شود که این حرام است و باید به واجب پرداخت، حتی پیامبر به حضرت علی فرمودند: « یا علی اشتغل الناس بالنوافل اشتغل انت بالفرائض » یعنی وقتی اقبال عمومی به نوافل است تو مواظب باش واجبات از دست نرود.
پاسخ:
در موارد کثیری این مسئله وجود ندارد و این گونه نیست که این دو بخواهند در مقابل هم قرار بگیرند.
خیلی از سینه زن ها غیر از نمار صبح، نماز شب هم می خوانند، آیا مستشکل از عزاداران، آمار گرفته است که چه کسانی نماز صبح می خوانند و چه کسانی نماز صبحشان قضا می شود؟
در زمانی که فردی مسابقات جام جهانی را در نیمه شب می بیند هم ممکن است نماز صبحش قضا شود، پس دیدن مسابقه فوتبال حرام است؟؟؟

امر به واجبات شرعی ، از امر مستحب عزاداری نهی نمی کند، این که واجب شرعی مثل نماز ترک شود عقوبت دارد ولی این ، استحباب عزاداری را ساقط نمی کند.
بنا به نظر فقها ، اگر کسی قبل از دخول وقت نماز صبح بخوابد با این که می داند اگر ساعت را کوک نکند یا به کسی نسپرد قطعاً خواب می ماند، این کارها ( ساعت کوک کردن و به کسی سپردن) براو واجب نیست .لذا کسانی که تا نیمه شب عزاداری می کنند گر چه قضا شدن نماز صبحشان معصیت است، این معصیت استحباب عزاداری ایشان را سلب نمی کند.

از آقای خویی و سیستانی در خصوص جواز عزاداری برای کسی که می داند اگر تا صبح عزاداری کند، نماز صبحش قضا می شود پرسیده اند و ایشان پاسخ فرموده اند که اگر این کارها عنوان سبک شمردن و استخفاف به نماز باشد جایز نیست ولی اگر چنین نباشد، دلیلی بر حرمت آن وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *