وصایای امام زین العابدین علیه السّلام

وصایای امام زین العابدین علیه السّلام

حضرت امام محمد باقر علیه السلام می فرماید پدرم مرا وصیت فرمود و بدین نحو فرمودکه هیچ گاه مصاحب پنج نفر مشو و با آنها رفاقت و اتحاد مکن که زیان می بینی گفتم فدایت شوم آنها کدام طوایفند فرمود :
اول : مصاحبت فاسق مکن که او تو را به یک لقمه می فروشد و به کمتر از آن که باقی مانده بین دندانها باشد
دوم : همراه بخیل و لئیم مباش چه او تو را به خذلان می کشاند
سوم : مصاحبت با دروغگو مکن که او مانند سراب است ،دور را برای تو نزدیک می سازد و نزدیک را دور
چهارم : مصاحبت احمق است که می خواهد به تو نفع رساند و از روی نفع ضرر می رساند
پنجم : دوری از قاطع رحم است که آنها در سه موضع از قرآن ملعون شناخته شده اند
و هر کسی از این پنج طایفه پرهیز کند از آفات و عاهات و حوادث دور خواهند ماند. این درس فضیلت و اخلاق است که امام چهارم علیه السلام فرموده برای تکامل روحانی خود از مردم فاسق و احمق و لئیم و بخیل و قاطع رحم پرهیز کنید که منطق مخالفش این است با مردمان بلند همت و با گذشت بنشین و باوقار عالم و با فضیلت سخی و شجاع و کسانی که با ارحام و اقارب که اعضای خانواده هستند رسیدگی کند معاشرت نمایید.
حضرت سجاد علیه السلام در وصیت خود به فرزندش امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: ای فرزند ساعت ها عمر تو را می برند ، تا از نعمتی جدای نشوی به نعمت دیگری نمی رسی .
بپرهیز از آرزوهای دراز ، بسا آرزومندان که به آرزوی خود نمی رسند و بسا ثروتمندان که از دارایی خود بهره مند نمی شوند .
پس مرد باید از هر روز و ساعتی در کار رضای خدا از فرصت استفاده کند تا زیان کار و وامانده نباشد و برای آخرت خود ذخیره و توشه تهیه کرده باشد.
سپس فرمود : وصیت می کنم به پرهیزکاری و ترس از خدا ، همانا که از آفریدگار خود بترس و به پاداش او مطمئن باش زیرا خداوند خود را ضامن شمرده است که از ناملایمات و نا خوشی ها نجاتش دهد و به آنچه دوست دارد برساند و از جایی که گمان ندارد به او برساند و روزیش را بی زحمت بدهد.
تو بکوش از آنان نباشی که از گناه دیگران می ترسند ولی از کیفر گناه خویش نمی ترسند.
ممکن نیست خدا را از بهشت فریب داد و به پاداش خدا کسی نمی رسد جز به فرمان برداری و اطاعت .
فرمود :از شوخی و دروغ خواه کوچک یا بزرگ بپرهیز که مردان دروغگو هر که و در هر مکان که باشد کوچک است و اگر دروغ کوچک گفت دروغ بزرگ هم خواهد گفت از آن بپرهیز تا رستگار شوی.
شهادت امام زین العابدین علیه السلام :
شیخ صدوق می نویسد ولید بن عبدالملک امام زین العابدین علیه السلام مسموم کرد .
علت وفات آن حضرت را مسمومیت نوشته اند و سبب سم دادن این بود که امام سجاد علیه السلام در گوشه انزوا نشسته بود و به طریقی که در این اوراق دیدیم مردم را در طول 34 سال به علم و فضیلت و تقوا سوق داد و در خلال تعلیمات خود مردم را از بنی امیه و آل مروان متنفر ساخت .
این تنفر عمومی سبب بی اعتنایی مردم عموما به خلفای اموی گردید از طرفی و آن تنفر عمومی از طرف دیگر موجب بیم آل مروان شد که دیگر جرات به تظاهر فسق نمی کردند و از خلق می ترسیدند مبادا بر آنها بشورند و از یک طرف تعهد کرده بودند مزاحم این امام منزوی عابد نشوند و با توطئه سری قرار گذاشتند او را در خفا و پنهانی مسموم کنند.
لذا به دست ولید بن عبدالملک یا هشام بن عبدالملک یا هردو در دوره امارت آنها در مدینه یا خود عبدالملک در عصر خلافت او به دست حاکم مدینه امام چهارم علیه السلام را مسموم ساختند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *