نوبهار

نو بهار است…

نو بهار است…
نوبهار
آمدن فصل بهار و سبز شدن دوباره ی درختان و لطیف شدن هوا، برای اهل دیانت، روز قیامت را یادآور می سازد و برای اهل دل، روزگار ظهور موعودشان را.
در ایران ما نوروز باستانی جایگاه ویژه ای دارد، از اواسط زمستان، همه ی اهل خانه در فکر آمدن بهارند، از خانه تکانی و نظافت حتی پشت کمدها گرفته، تا تعمیر پایه ی میزی که ماه هاست شکسته و خرید گل و گلدان و انداختن رومیزی نو.
اسفند شاید پر تکاپوترین ماه هاست، اصلا آدم وقت کم می آورد، شمارش معکوس برای پایان سال که انگار برای پایان عمر است، مبادا نقطه ای نظافت نشده باشد و یا کار نصفه و نیمه ای برای آن طرف سال بماند!
بهار و نوروز محبوب تمام ایرانی هایی است که حداقل یکبار در تمام عمرشان، حال و هوای عید را در ایران دیده اند و لمس کرده اند.
این تلاش و پویایی همه ی مردم، سبز شدن درختان و مغازه هایی که مملو از گل های نورسته و شاداب و شیرینی های رنگارنگ و لباس نو است و مردمی که به شادی در حال خرید و پر کردن کم و کاستی هایشان هستند، در دلم کسی صدا می زند، شاید این نوروز، همان روز موعود باشد.
همان که وعده داده اند، باران فراوان و سبزی زمین و بی نیازی مردم و نبود فقر و بیماری و …
امیرمومنان که سلام خدا بر ایشان باد، می فرمایند:
وقتی قائم ما قیام کند، آسمان بارانش را فرو می فرستد و زمین گیاهانش را بیرون می دهد.بحار10/104
رسول رحمت که سلام خدا بر ایشان و خاندان پاکشان باد، می فرماید: بارانی می بارد و در نتیجه، زمین محصول خود را پدیدار می سازد و امّت من در حکومت آن حضرت از نعمتی برخوردار می شوند که هرگز مانند آن را ندیده اند. اثبات الهداه، ج ٣، ص ۵٢۴
حضرت صادق که سلام خدا بر ایشان باد، می فرمایند:
هنگامی که قائم قیام کند خداوند بیماری ها را از مومنان دور می سازد و تندرستی را به آنان باز می گرداند. غیبه نعمانی ص 317
“معلی بن خنس نقل می کند که روز نوروز به خدمت امام صادق(ع) رفتم و حضرت فرمودند:آیا می شناسی این روز را؟
گفتم:فدایت شوم، این روزی است که عجم آن را تعظیم می کند و این روز تحفه ها و هدیه ها برای یکدیگر می فرستند.
حضرت فرمود:سوگند یاد می کنم به حق خانه کعبه، که در مکه معظمه است، که این تعظیم کردن، نیست مگر برای امر قدیمی که تفسیر می کنم آن را برای تو تا بفهمی آن را.
گفتم:ای سید من و آقای من دانستن این مطلب به برکت شما، محبوب تر است نزد من از آن که مردگان من زنده شوند و دشمنان من بمیرند.
حضرت فرمود: ای معلی به درستی که روز نوروز روزی است که حق تعالی در این روز پیمان گرفت از انسان در روز ألست، که وی را به یگانگی بپرستند و از برای او شریک قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیامبران و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین(ع).
و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرد و بادهای آبستن کننده درختان وزیده است و گل ها و شکوفه های زمین آفریده شده است و در این روز کشتی حضرت نوح بر کوه جودی قرار گرفته.
و در این روز جبرئیل به حضرت رسول(ص) نازل گردید و او را مأمور به تبلیغ نمود، (یعنی بعثت پیامبر(ص) در این روز بوده) و در این روز حضرت ابراهیم(ع) بت ها را شکست.
و در این روز بود که پیامبر(ص) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با امیرالمؤمنین(ع) و او را با این نام بخوانند، (یعنی روز غدیر در این روز بوده است.)
در این روز خلافت به حضرت علی(ع) بازگشت و بار دیگر بعد از کشته شدن عثمان، مردم با حضرت علی (ع) بیعت کردند، روز خلافت ظاهری آن حضرت در این روز بوده است.
در این روز قائم آل محمد(ص) ظاهر خواهد شد و بر دشمنان غالب می گردد و در هیچ نوروزی نیست مگر آنکه ما انتظار فرج می کشیم و این روز را عجم حفظ کرده و حرمت آن را رعایت نموده و شما آن را ضایع کردید. ” (مستدرک ‏الوسائل ج :6 ص:353 )
نو بهار است در آن کوش که خوش دل باشی
                                                       که بسی گُل بدمد باز و تو در گِل باشی
باز هم بهار آمده و به توصیه ی حضرت حافظ، باید بکوشیم که دلمان را خوش کنیم، هر چند که روزگار سر سازگاری با ما ندارد، دل خوش ما، همان روزگاریست که قرار است زمین به معنای واقعی زنده شود.
اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ  (حدید، 17)
بدانید خداوند زمین را بعد از مرگ آن زنده می کند! ما آیات را برای شما بیان کردیم، شاید اندیشه کنید!
و بعد از آن بکوشیم دنیایمان را گلستان کنیم، آنقدر گُل، که نه تنها خودمان در گِل نباشیم، بلکه حتی گوشه ی لباس موعودمان هم گِلی نشود.
یا علی…
زینب عشقی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *