متن روایت

متن روایت

درباره علی علیه السلام

ابن شاذان رحمه الله در کتاب «مناقب» از ابن عمر نقل می کند که گفت: از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم درباره ی علی بن ابی طالب علیه السلام سوال کردیم ، حضرت خشمگین شده و فرمود:

ما بال قوم یذکرون من له منزله عند الله کمنزلتی و مقام کمقامی الاّ النبوّه.

چرا بعضی درباره کسی شک دارند که درجه و مرتبه اش نزد خدا مثل درجه و مرتبه ی من است ، و از همه ی مقامات من جز نبوّت برخوردار است.بعد فرمود: ألا و من أحبّ علیّاً علیه السلام فقد أحبّنی ، و من أحبّنی رضی الله عنه ، و من رضی الله عنه کافاه بالجنّه

بدانید هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد مرا دوست داشته است ، و هر که مرا دوست داشته باشد خدا از او راضی و خشنود است، و کسی که خدا از او خشنود باشد پاداش او را بهشت قرار می دهد.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد فرشتگان برای او استغفار می کنند و درهای بهشت به روی او باز است تا از هر دری که بخواهد بدون حساب وارد شود.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوند پرونده ی عملش را به دست راست او می دهد و همانند پیامبران به حساب او رسیدگی کنند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد از دنیا خارج نمی شود تا از آب کوثر بیاشامد و از درخت طوبی تناول نماید و جای خود را در بهشت ببیند.

ألا و من أحبّ علیّاً علیه السلام یهوّن الله علیه سکرات الموت ، و یجعل قبره روضه من ریاض الجنّه.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خدا جان کندن را بر او در هنگام مرگ آسان می گرداند و قبر او را باغی از باغ های بهشت قرار می دهد

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خدا به تعداد رگ های موجود در بدنش به او حوریّه عطا کند و شفاعت او را در باره ی هشتاد نفر از اهل بیتش بپذیرد و به تعداد موهای بدنش در بهشت به او منزل عنایت کند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را بشناسد و او را دوست داشته باشد خداوند مَلک الموت را به سوی او بفرستد، همان طور که نزد پیامبران می فرستاد و از او ترس و وحشت دیدن نکیر و منکر را برطرف کند و قبرش را روشن و به اندازه مسیر هفتاد سال وسعت دهد و با روی سفید وارد قیامت شود.

ألا و من أحب علیّاً علیه السلام أظلّه الله فی ظلّ عرشه مع الصدّیقین و الشهداء و الصالحین و آمنه من الفزع الاکبر و أهوال یوم الصاخّه.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوند او را در سایه ی عرش خود با صدیقین و شهداء و صالحین ساکن گرداند و او را از وحشت بزرگ و ترس های قیامت ایمن گرداند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خدا خوبی های او را قبول کند و از بدی هایش در گذرد و در بهشت رفیق “حمزه سیّد الشهدا علیه السلام” عموی پیامبر باشد.

ألا و من أحبّ علیّاً أثبت الله الحکمه فی قلبه و أجری علی لسانه الصواب و فتح الله له أبواب الرحمه.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوندحکمت را در قلب او و راستی و درستی را بر زبان او جاری سازد و درهای رحمت خود را برای او باز کند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد اسیر خدا در زمین نامیده می شود و خداوند به وجود او بر فرشتگان و حاملان عرش خود مباهات می کند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد فرشته ای از زیر عرش پروردگار ندا کند : ای بنده ی خدا ! عمل را دوباره آغاز کن خداوند گذشته ی تو را بخشید و گناهانت را آمرزید.

ألا و من أحبّ علیّاً جاء یوم القیامه و وجهه کالقمر لیله البدر.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد ، روز قیامت در حالیکه چهره اش همانند ماه شب چهاردهم می درخشد در آن صحنه وارد می شود.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوند تاج کرامت را بر سر او و لباس عزت را بر تن او بپوشاند.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد مانند برق زودگذر، از صراط عبور کند و هیچ گونه سختی هنگام گذشتن از آن نبیند.

ألا و من أحبّ علیّاً علیه السلام کتب الله له براءه من النار و براءه من النفاق و جوازاً ، و أماناً من العذاب.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوند دوری از آتش و رهایی از نفاق و اجازه ی عبور از صراط و ایمن بودن از عذاب را برای او بنویسد.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد خداوند برای او پرونده ای باز نمی کند و میزانی نصب نمی کند و به او گفته می شود: بدون هر حسابی به بهشت وارد شو.

آگاه باشید ، هر کس علی علیه السلام را دوست داشته باشد از حساب و میزان و صراط در امان خواهد بود.

ألا و من مات علی حبّ آل محمد علیهم السلام صافحته الملائکه ، و زارته أرواح الانبیاء ، و قضی الله له کلّ حاجه کانت له عند الله تعالی.

آگاه باشید ، هر کس با محبت آل محمد علیهم السلام از دنیا رود فرشتگان با او مصافحه کنند و ارواح پیامبران به زیارت او آیند و خداوند تمام خواهشهای او را برآورده فرماید.

ألا و من مات علی بغض آل محمد علیهم السلام مات کافراً.

آگاه باشید ، هر کس با دشمنی آل محمد علیهم السلام بمیرد کافر از دنیا رفته است.

آگاه باشید ، هر کس با دوستی آل محمد علیهم السلام بمیرد ، با ایمان از دنیا رفته است و من بهشت را برای او ضمانت می کنم.1

1. مائه منقبه: 64 منقبت 37 ، بحارالنوار: 27/114 ح 89

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *