فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام

فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام

زیارت امام رضا علیه السلام از دور و نزدیک سفارش شده و در روایات به فضیلت های بسیار آن اشاره شده است، در مطلب زیر ابتدا به ذکر چند روایت درباره ی فضیلت زیارت امام رضا می پردازیم، سپس یادداشتی درباره ی چرایی قوانین را می خوانیم.

 1. امام باقرعلیه السلام، از جدّش، از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرده است که پیامبر(ص) فرمود: پاره اى از پیکر من در خراسان دفن خواهد شد، هر گرفتارى که او را زیارت کند، خدا ناراحتى او را برطرف سازد، و هر گنهکارى که به زیارت او رود، خداوند گناه او را ببخشد. (1)
 2. امام جواد علیه السلام فرمود: میان دو کوه طوس، پاره اى است که آن را از بهشت ستانده اند، هر که بدان جا درآید، روز رستاخیز از آتش ایمن خواهد ماند. (2)
 3. حسین بن زید گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که مى فرمود: مردى از نسل فرزندم موسى ، قیام خواهد کرد که همنام امیرالمؤمنین علیه السلام است و در سرزمین طوس که در خراسان است، دفن خواهد شد… او در همان جا با زهر کشته مى شود و غریبانه به خاکش مى سپارند. هر که او را با معرفت زیارت کند، خداوند او را همسان کسانى که پیش از پیروزى ، بخشش و پیکار کرده باشند، پاداش خواهد داد. (3)
 4. امام رضا علیه السلام فرمود: هر یک از دوستان من که عارفانه به دیدار من آید، من خود در روز رستاخیز از او شفاعت کنم. (4)
 5. امام رضا علیه السلام فرمود: هر کس که دورى سفر را بر خود بپذیرد و به زیارت من آید، من در روز قیامت در سه جایگاه به نزد او خواهم شتافت تا او را از تنگنا به در آورم: آن جایى که نامه اعمال دست به دست مى شود، در صراط، و هنگام سنجش اعمال. (5)
 6. هروى گوید: امام رضا علیه السلام وارد بارگاهى شد که هارون را آن جا در خاک نهاده بودند، در کنار گور او با دست خویش خطى بر زمین کشید و فرمود: این تربت من است که در آن دفن مى شوم و خدا این جا را محل آمد و شد پیروان و دوستداران من خواهد ساخت. هر زائرى که به دیدار من آید و هر مسلمانى که بر من سلام دهد، با شفاعت ما اهل بیت، بخشش و رحمت خداوندى را از آن خود خواهد کرد. (6)
 7. عبدالعظیم حسنى گوید: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: من میان زیارت قبر جدّتان امام حسین علیه السلام و زیارت بارگاه پدرتان در طوس حیران مانده ام، شما چه مى گویید؟ فرمود: اندکى درنگ کن! سپس به خانه رفت و در حالى که گونه هایش آغشته به اشک بود، بیرون آمد و فرمود: زائران بارگاه امام حسین علیه السلام فراوان اند و زائران قبر پدرم در طوس اندک. (7)
 8. صقر بن دلف گوید: از سرورم امام هادى علیه السلام شنیدم که فرمود: هر که به درگاه خداوند نیازى دارد، قبر جدّم امام رضا علیه السلام در طوس را بدین سان زیارت نماید که نخست غسل کند، در بالا سر دو رکعت نماز بگزارد و در قنوت حاجت خویش را بر زبان آورد… اگر در خواسته اش معصیت یا بریدن از خویشان نباشد، مستجاب خواهد شد؛ زیرا جاى قبر آن حضرت پاره اى از بهشت است و هر مؤمنى که آن را زیارت کند، خدا او را از آتش رهایى بخشد و در سراى امنیت جاى دهد.  (8)

 

 

رضا

چرایی قوانین

ما حکمت خیلی از کارهای خدا را نمی‌دانیم، از جمله حکمت اینکه چرا یک عمل در مقایسه با اعمال دیگر نزد خدا آن‌قدر ارزش دارد؟
عقل بشر راهی به کشف این حکمت‌ها ندارد (همچنان که همین عقل، راهی به کشف خیلی از قوانین طبیعی ندارد!)
نمی‌دانیم چرا ارزش شب قدر از هزار ماه بالاتر است؟
نمی‌دانیم چرا اشک بر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام پاک‌کننده‌ گناهان است؟
نمی‌دانیم چرا زیارت امام رضا علیه‌السلام پاداش فراوان دارد؟

در روایات داریم زیارت امام رئوف، همچون زیارت خدا در عرش است یا یک ‌روز به پابوسی ثامن الحجج رفتن ثوابی معادل هفتاد هزار حج دارد!! حج با آن همه سختی و اعمال زیاد !
حضرت موسی بن جعفر (علیه‌السلام) فرمودند: هر کس قبر فرزندم را زیارت کند، نزد خدا برای او هفتاد هزار حج نیکو منظور می‌شود.

راوی با تعجب می‌پرسد: هفتاد هزار حج؟؟؟

حضرت پاسخ دادند: بله هفتاد هزار حج مقبول!
و چه بسیارند حج‌هایی که قبول واقع نمی‌شود!
هر کس امام رضا علیه‌السلام) را زیارت کند یا یک شب نزدش بماند، مانند کسی است که خدا را در عرشش زیارت کرده باشد.

پاداش هزینه کردن برای زیارت حضرت رضا(علیه‌السلام):
امام باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کس از منزلش نیت کند که به زیارت قبر امامی برود که اطاعتش از جانب خدا واجب شده و در این راه درهمی هزینه کند، خداوند برای او هفتاد هزار حسنه می‌نویسدو هفتاد هزار کار بدش را پاک می‌کند و اسم او را در دیوان صدیقان و شهدا ثبت می‌کند. (9)

@haghayeghe_nagofte

 

 


:منابع

 1. عیون اخبار الرضا علیه السلام 2:257؛ امالى صدوق:119
 2. عیون اخبارالرضا علیه السلام 2:256
 3. عیون اخبارالرضا علیه السلام 2:255؛ امالى صدوق 118.
 4. امالى صدوق 119
 5. خصال 1:109؛ امالى صدوق 121
 6. عیون اخبارالرضاعلیه السلام 2:136
 7. عیون اخبارالرضا 2:256
 8. عیون اخبارالرضاعلیه السلام 2:262؛ امالى صدوق 588
 9. بحارالانوار، ج١٠٠، ص١٢۴

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.