عزاداری اندوه را زیاد می کند…

عزاداری اندوه را زیاد می کند...

ملت شیعه، درمقایسه باسایر ملل، ملتی اندوهگین است. غمش بیشتر از شادی اش است. آیا این وجود دلیلی بر بطلان شیوه های سنتی عزاداری نیست؟

توضیح اشکال:
شاد بودن پایه و اساس است و غمگین بودن استثناست. فکر نمی کنم کسی در این شک داشته باشد. انسان نرمال شادی دارد و استثناثاً، گاهی هم غمناک است. ما به لحاظ ملی دچار عارضه هستیم. تجلیات غم ما بیشتر از شادی است. دین داران فکر کرده اند که غمناکی نزد خدا بهتر است و نقل می کنند که بزرگان دین بیشتر عمر خود را در غم بوده اند و طرب را از جنس غفلت می دانند. ملتی گریان تر از ملت ایران ندیده ام.)( مضامین مطرح شده طی گفت و گوی همشهری با دکتر سروش(همشهری؛ 16 ، 17 و 18 / 12/ 78)
به خیلی از کشورهای دنیا رفته ام؛ ملتی مثل ملت ایران ندیده ام که این همه گریه داشته باشد، حتی در مراسم خصوصی شان. اصولا این حالت غم و اندوه در ملت ایران، نمود و بروز دارد؛ جهتش هم این است که ایران، در طول تاریخ، خیلی مورد حمله قرار گرفته است مثل حمله تیمور و … .(عبد الکریم سروش در مقاله ی << چرا ملتی شاد نیستیم؟>> از روزنامه ی همشهری و نیز مقاله ی <<مولوی و عاشورا>> از کتاب << قمار عاشقانه >> )

پاسخ:

اصل زندگی بر شادابی است نه شادی.
هر قدر شادی، به شادابی بینجامد، برای رسیدن به مقصود خوب است.
فرق است میان کسی که شادی را هدف می انگارد و کسی که شادی را وسیله می شمارد. در دید انسانی که فقط دنیا را می بیند هر چه شادی بیشتر باشد بهتر است، چرا که به لذت نزدیک تر است.
اما کسی که آخرت را بخواهد، به دنبال شادابی است چرا که طی این راه افسردگی و کسالت ممکن نیست. از دید انسان آخرت بین، نه شادی اصل است و نه غم، بلکه هر قدر از شادی که بتواند شادابی در عبادت (بندگی خدا و پیمودن راه آخرت)را حاصل کند، خوب است. اصل، رسیدن به سعادت اخروی است. دین باید بگوید که چقدر از شادی سعادت اخرت را در پی دارد و چقدر از شادی به سعادت اخروی مضر است.
اصل در شادابی، طی این مسیر و کسالت نداشتن است. در ادعیه آمده است که کسالت را از من دور کن و نشاط در عبادت عنایت فرما. دعاهای روزهای ماه رمضان از این مضامین فراوان دارد. اگر شادی رفع کسالت کند ولی این نوع رفع کسالت برای سعادت اخروی من مضر باشد، نباید آن را انجام داد.

مطالب مرتبط:

سایر پرسش و پاسخ ها

مهمون سفره ما

سلام بر دختر آفتاب

2- 1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *