عبادت حضرت مجتبی علیه السلام

 

امام صادق(ععبادت حضرت مجتبی علیه السلام) فرمودند: امام حسن(ع) عابدترین مردم زمان خویش بود. و هم با فضیلت ترین بود و هر گاه به سفر حج می رفت با پای پیاده گاهی پای برهنه راه می پیمود و چون به یاد مرگ و زنده شدن مردگان و گذشتن از صراط می افتاد، اشک می ریخت و هر گاه در قرآن تلاوت می کرد یا ایها الذین امنوا، می گفت: لبیک اللهم لبیک.

همین که به نماز می ایستاد بندهای بدنش می لرزید به جهت آنکه خود را در مقابل پروردگار خویش می دید. (بحار ج43 ص331)

و در هیچ حالی کسی او را ملاقات نکرد مگر آنکه می دید که مشغول به ذکر خداوند است و زبانش از تمام مردم راستگوتر بود و بیانش از همه کس فصیح تر بود.

امام رضا (ع) فرمودند: که امام حسن(ع) در موقع مرگ گریه می کرد به ایشان عرض کردند، شما چرا گریه می کنید در حالیکه جایگاه بلندی نزد پیامبر(ص) دارید و بیست مرتبه با پای پیاده به سفر حج رفته اید وتمام اموال حتی کفشهایتان را سه مرتبه در راه خدا تقسیم کرده اید؟

فرمودند: (إنما أبکر اخصلیتی: لهول المطلع و فراق الأحبّه) به دو چیز اشک می ریزم: 1- یکی هول مطلع (یعنی ایستادن در روز قیامت و گرفتاریهای گوناگون پس از مرگ 2- و دیگر فراق و جدایی از دوستان (بحار ج43 ص331)

امام مجتبی(ع) هر گاه وضو می گرفت بندهای بدنش می لرزید و رنگ مبارکش زرد می گشت سبب این حال را از آن حضرت پرسیدند و ایشان فرمودند: سزاوار است بر کسی که می خواهد نزد ربّ العرش به بندگی بایستد رنگش زرد گردد و بدنش بلرزد. همینکه به مسجد می رفت که به در مسجد می رسید سرشان را بلند می کرد و رو به آسمان می گفت: «الهی ضیفک بباینک یا محسن قدأتیک المیئی فتجاوز عن قبیح ما عندی بجمیل ما عندک یا کریم» ای خدای من این مهمان توست که به درگاه تو ایستاده، ای خداوند نیکوکار، به نزد تو آمده بندۀ تبهکار، پس در گذر از کارهای زشت و ناستوده من به نیکیهای خودت ای کریم (مناقب ج4 ص14)

شیخ صدوق از حضرت صادق –علیه السلام- روایت کرده که فرمود: پدرم از خود خبر داد که حضرت امام حسن –علیه السلام- در زمان خود از همه مردمان عبادت و زهدش بیشتر بود و افضل مردم بود و هر گاه سفر حج می کرد پیاده می رفت و گاهی با پای پیاده می رفت و گاهی با پای برهنه راه می پیمود و هر گاه یاد می کرد مرگ و قبر و بعث و شور و گذشتن بر صراط را گریه می کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *