شهر الله

شهر الله

 

وقتی از هر کدام ما می پرسند که اهل کجا هستید؟ ما در پی آن هستیم تا نام شهری را که در آن متولد شده ایم را بگوییم و به دنبال آن در پی رسم و رسومات آن دیار هستیم.

به مکان تولد توجه داریم اما از زمان تولد غافلیم- راستی چرا از شهر الله بیخبریم. شهر الله نام رمضان است. و رمضان ماهی است که اگر رسومات خاص این ماه را بدانیم همه آنچنان خواهند زیست که بهترین ها باشند.

در کتاب عیون اخبارالرضا آمده است که امام رضا(علیه السلام) از پدرانش و از علی(علیه السلام) نقل می فرماید که در اواخر شعبان پیامبر(ص) خطبه ای خواند که همۀ مردم را با یا ایهاالناس به این ماه دعوت کرد. این کلام به خطبۀ شعبانیه معروف شد.

“ای مردم ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما رو کرده است، ماهی که در آن به سوی ضیافت خدا خوانده شده اید.

نفس های شما در این ماه تسبیح و خواب شما عبادت است. عمل شما در آن مقبول و دعای شما در آن مستجاب می باشد. با گرسنگی و تشنگی خود، گرسنگی و تشنگی قیامت را به یادآورید. این ماه ماهی است که به فقر او نیازمندان تصدّق می شود. ماهی که به بزرگان احترام و به کودکان مهر و محبت می شود.

در این ماه یتیمان آسیب پذیرترین قشر جامعه مورد توجه قرار می گیرند. ماهی که افطاری دادن به روزه داران سفارش شده است، ماهی که با هر کس که قطع رحم کرده اید، باید آشتی کنید، در این ماه هر کس آیه ای از قرآن را بخواند، برای او پاداش کسی است که در ماههای دیگر ختم قرآن کرده است. درب بهشت باز و درب جهنم بسته است.”

در اینجا علی(علیه السلام) می فرماید که از جا بلند شدم و پرسیدم” یا رسول الله با فضیلت ترین اعمال در این ماه کدام است ؟”

پیامبر می فرمود:”ورع عن محارم الله” یا ابوالحسن بهترین اعمال در این ماه “دوری از چیزهایی است که خداوند حرام کرده است.”

در این حال پیامبر شروع به گریستن کرد. خدایا مگر علی(علیه السلام) چه گفت که پیامبر را به گریه واداشت ، علی این را می پرسد و پیامبر در جواب می فرماید: یا علی تو را می بینم که در این ماه برای پروردگارت نماز می گزاری و در این حال بدبخت ترین مردمان (برادر پی کنندۀ ناقۀ ثمود) بر فرق سر تو ضربتی می زند و صورتت با خون سرت رنگین می شود.

راستی این علی کیست که پیامبر آنچنان برای او می گرید؟

آیا جز این است که گام به گام پشت سر رسول خدا و مواظب بر اعمالش می باشد که بهترین ها را می جوید و رمضان می آید به همراه خود خاطرۀ جاودانه علی(علیه السلام) را ،که بدانیم و بخواهیم تا روهرو راه علی باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *