سیمای منافقین

سیمای منافقین

سیماى منافقان خطبه 194

اى بندگان خدا شما را به ترس از خدا سفارش مى‏کنم، و شما را از منافقان مى‏ترسانم، زیرا آنها

گمراه و گمراه کننده‏اند، خطاکار و به خطاکارى تشویق کننده‏اند، به رنگ‏هاى گوناگون ظاهر مى‏شوند، از ترفندهاى گوناگون استفاده مى‏کنند، براى شکستن شما از هر پناهگاهى استفاده مى‏کنند، و در هر کمینگاهى به شکار شما مى‏نشینند، قلب‏هایشان بیمار، و ظاهرشان آراسته است، در پنهانى راه مى‏روند، و از بیراهه‏ها حرکت مى‏کنند. وصفشان دارو، و گفتارشان درمان، امّا کردارشان دردى است بى درمان، بر رفاه و آسایش مردم حسد مى‏ورزند، و بر بلاء و گرفتارى مردم مى‏افزایند، و امیدواران را نا امید مى‏کنند.

آنها در هر راهى کشته‏اى، و در هر دلى راهى، و بر هر اندوهى اشکها مى‏ریزند، مدح و ستایش را به یکدیگر قرض مى‏دهند، و انتظار پاداش مى‏کشند، اگر چیزى را بخواهند اصرار مى‏کنند و اگر ملامت شوند، پرده درى مى‏کنند، و اگر داورى کنند اسراف مى‏ورزند.

آنها برابر هر حقّى باطلى، و برابر هر دلیلى شبهه‏اى، و براى هر زنده‏اى قاتلى، و براى هر درى کلیدى، و براى هر شبى چراغى تهیّه کرده‏اند. با اظهار یأس مى‏خواهند به مطامع خویش برسند، و بازار خود را گرم سازند، و کالاى خود را بفروشند، سخن مى‏گویند اما به اشتباه و تردید مى‏اندازند، وصف مى‏کنند امّا فریب مى‏دهند، در آغاز، راه را آسان و سپس در تنگناها به بن بست مى‏کشانند، آنها یاوران شیطان و زبانه‏هاى آتش جهنّم مى‏باشند: «آنان پیروان شیطانند، و بدانید که پیروان شیطان زیانکارانند»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *