سلام حضرت رسول به امام باقر علیه السّلام

سلام حضرت رسول به امام باقر علیه السّلام

جابربن عبدالله انصاری روایتی در فضیلت امام باقر علیه السلام نقل نموده ( به نوشته ابن شهر آشوب) ، جابرمی گوید: رسول خدا مرا مورد خطاب قرار داد و فرمود:” تو بعد از من آنقدر زنده می مانی که مردی از فرزندان مرا- که شبیه ترین مردم به من و نامش مطابق نام من باشد- زیارت کنی، وقتی که او را دیدی، سلام مرا به او برسان و این سفارش مرا حتماً عمل کن.”

روزى جابر در یکى از کوچه هاى مدینه ، که در آن مکتب خانه اى بود عبور مى کرد، امام باقر(علیه السلام) که در آن وقت کودکی بیش نبودند، در آن مکان بودند، هنگامى که چشم جابر به او افتاد، گفت : اى پسر! پیش بیا.
جابر گفت : سوگند به خدائى که جانم در دست او است ، سیماى این پسر، همانند سیماى رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) است، آنگاه گفت : اى پسر! نامت چیست ؟
امام باقر(علیه السلام ) فرمود: نامم محمد بن على بن الحسین (علیه السلام ) است .
جابر به پیش آمد و سر آن حضرت را مى بوسید و مى فرمود:((پدر و مادرم به فدایت ، پدرت رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) به تو سلام رسانید و فرمود: که نامش همنام من است و سیماى او همانند سیماى من است.
حضرت باقر نزد پدرشان امام سجاد(علیه السلام) آمدند، و ماجراى ملاقات جابر و گفتار او را به پدر گزارش داد.
سپس امام سجّاد علیه السلام به فرزندش حضرت باقر علیه السلام فرمود: پسرجانم! این خبر جابر، بیانگر خصوصیّت و امتیازی است که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در میان خاندانش، تنها به تو عطا کرده است، این مقام بر تو گوارا باد، ولی این ماجرا را به برادرانت نگو تا مبادا درباره ی تو مکر کنند، چنان که برادران یوسف علیه السلام به یوسف مکر کردند.(امالی صدوق ص353،بحارالانوارج46ص223

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *