زینبی برای امروز

زینب برای امروز

زینبی برای امروز

زندگی آدم های خوب و برجسته، چه بزرگان مذهبی ما به مانند حضرت زینب و چه آدم های مشهور در سطح جهانی، همیشه مورد بررسی جامعه شناسان و روانشناسان بوده، چرا که از راه های موفقیت در زندگی، می توان به الگو قرار دادن آدم های بزرگ اشاره کرد. درباره ی حضرت زینب که سلام خدا بر ایشان باد، اطلاعات مختصری داریم که بیشتر به وقابع کربلا و اتفاقات پس از آن مربوط می شود، به قول شاعر:

سِرّ نی در نینوا می مانْد اگر زینب نبود
کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود

ضمن تایید نقش پُر رنگ حضرت زینب، در کربلا، نکات سودمند بسیاری را در طول زندگی نه چندان بلند، اما پر بار این بانوی بزرگ می توان یافت که شاید در همین دورانی که آپولو هوا می کنند، هم تازگی داشته باشد.

تربیت زینبی دختران

با مثالی ذهنتان را آماده می کنم، خانم پنجاه و خرده ای ساله را در نظر بگیرید که با وجود همسر، فرزند و خانه و زندگی، به ناگاه، همه را رها کرده و با برادرش به یک سفر کاری می رود! شاید همه ی ما در ذهنمان این خانم را محکوم کنیم که پس همسر و فرزندانت چه؟ می گذاشتی پسرت را داماد می کردی بعد، و یا دخترت را به دانشگاه می فرستادی، بعد…همسرت چه؟ خانه و زندگی را چه کسی بچرخاند؟

اما حضرت زینب در چهارده قرن پیش، این کار را انجام داد. زمانی که شاید به مراتب بیشتر از امروز کلمه ی “استقلال زنان”، واژه ای غریب و بی معنا بود. این که این بانو برای هدفی الهی و آسمانی زندگیش را رها کرد، نمی تواند برای زنان مسلمان ما این بار معنایی را داشته باشد که ما هم در ذهنمان، هدفی را به جز رسیدگی به خانواده و امور مربوط به خانه داری دنبال کنیم؟ اصلا ما هدفی در زندگیمان داریم و یا فقط روز را شب و شب را روز می کنیم؟

جالب است بدانیم که شرط ازدواج ایشان همین بوده، در کتاب ریاحین الشریعه، جلد۳،‌ صفحه۴۱ آمده:

“شرط این ازدواج آن بود که اگر حسین علیه السلام به مسافرتی می رود، زینب علیها السلام نیز مجاز باشد که او را همراهی کند و عبدالله مانع این کار نشود. این شرط در خصوص ملاقات این دو خواهر و برادر نیز به چشم می خورد و البته که کمتر روزی اتفاق می افتاد که این دو یکدیگر را ملاقات نکنند.”

دفاع و یاری امام زمان و فاش کردن سرّ کربلا هدفی بود که حضرت زینب از همان دوران کودکی با آن بزرگ شده بود، در این هزار و اندی سال، چه هنگام، امام زمان از یاری بی نیاز بوده؟ چه زمان، آشپزی و نظافت خانه مهمتر از یاری امام زمان بوده؟ واقعا ما نباید امام زمانمان را یاری کنیم؟

باور کنیم ما هم می توانیم به تبعیت از دختر فاطمه ی زهرا، هدفی الهی داشته باشیم و وقت و زندگیمان را هدر ندهیم. در همین شرط ازدواج بزرگ بانو هم حرف ها نهفته است… چرا دخترانمان را بدون هیچ آگاهی و شرط و حق و حقوقی، به سادگی شوهر می دهیم؟ نگاهی به آمار طلاق ها و مراجعه به دادگاه ها بیندازید، با ایشالا ماشالا که زندگی شکل نمی گیرد. اگر ما شیعه ی حضرت زینبیم باید تا رسیدن به سن آگاهی دخترانمان صبر کنیم و بعد با شروط و حقوق محکم آنها را شوهر دهیم. اصلا به دخترانمان دانش لازم را داده ایم که زندگی متاهلی یعنی چه و یا فقط جهاز خریدن و تزیین کله پاچه ی گوسفندی و لی لی لی لی را از ازدواج می دانند؟

قبل از به کربلا رسیدن، همین شرط ضمن عقد و هدف داشتن در زندگی را  از حضرت زینب یاد بگیریم، که اگر دیوارهای دادگاه های خانواده می توانستند حرف بزنند، آن وقت اقرار می کردند که بیشترین کلامی که شنیده اند این جمله است، “وایستا تا موهات رنگ دندونات بشه”

تربیت زینبی دختران

ایستادگی در برابر طوفان هم از نکات دیگر تربیت زینبی است که می توان به آن اشاره کرد.

بیایید مصیبت های وارده به حضرت زینب را در کربلا بررسی کنیم، حضرت زینب در کربلا حدود هجده نفر از خانواده شان را در یک روز از جمله فرزندانشان و برادرشان را از دست دادند، بعد ماجرای خیمه سوزی و شهادت چند کودک و اسارت حدود دو ماهه و شتر بی جهاز و گرسنگی و شلاق و سر برادر بر نیزه و گرداندن آنها در شهرها و خرابه های شام و تحقیر در مجلس ابن زیاد و یزید و در مقابل همه ی اینها، آیا زینب سر خم کرد و یا جوری ایستاد و محکم سخنرانی کرد که گفتند مگر علی زنده شده؟

آیا ما دخترانمان را اینگونه برای روزگار سختی و آسانی، محکم بار می آوریم؟ و یا تا توانسته ایم در گوششان کرده ایم جوجو کوچولوی من، دخترا ضعیف هستن، تو نمی تونی، و یا برگ گل هستن، ریحانه ی من، زن ها احساساتی ان…با این جملات به ظاهر زیبا، می دانید چقدر آنها را شکننده و خوار بار می آورید؟ آنهم در این دنیای بی رحمی که با یک زلزله، ممکن است دخترتان تنها بازمانده ی خانواده تان باشد!

آیا حضرت زهرا دوست نداشت که دخترش لای پر قو بخوابد و یا امیرالمومنین می پسندید که دخترش در انظار شلاق بخورد و در خرابه های شام، شب را روز کند؟ آیا فضای فکری ما در زندگی، هدف و تربیت فرزندانمان خیلی از اهل بیت، دور نیست؟

نتیجه

در این مطلب، سه نکته از زندگی حضرت زینب که سلام خدا بر ایشان باد را از نظر گذراندیم، اول داشتن هدفی برای زندگی، دوم شرط آگاهانه برای ازدواج و سوم ایستادگی در برابر ناملایمات شاید اگر با دید موشکافانه به زندگی هر یک از بزرگان مذهبیمان بپردازیم، بتوانیم نکات برجسته و راه گشایی برای زندگی امروزمان پیدا کنیم.

یا علی

زینب عشقی

 

2 پاسخ
 1. مریم نیک خواجوئی
  مریم نیک خواجوئی گفته:

  به نام خدا
  سلام
  بسیار زیبا و تامل برانگیز
  لطفا بازتر کنید مطلب را در نوشته های بعدی
  تشکر

  پاسخ
 2. فاطمه سادات میرسیدی
  فاطمه سادات میرسیدی گفته:

  کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود
  مطالب بسیار زیبا بود ولی خیلی کوتاه و مختصر بودنیاز به توضیح بیشتر است موفق باشید
  مهدی جان بیا

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *