رحلت عمو و مادر بزرگوارشان

 

رحلت عمو ورحلت عمو و مادر بزرگوارشان مادر بزرگوارشان در عام‏الحزن

قضاى الهى چنان بود که مرگ این زن فداکار- خدیجه نخسیتن بانوى مسلمان- با مرگ ابوطالب در یکسال اتفاق افتاد آنهم در فاصله ‏اى کوتاه (1)

فاطمه (ع) چنانکه از قرآن کریم درس گرفته است باید این آزمایش را هم ببیند مرگ خویشاوندان براى او آزمایش دیگرى است. باید برابر این دشوارى بردبارى نشان دهد و منتظر بشارت پروردگار باشد (2)

آن آزمایشها آزمایش جسمانى بود و این امتحان، آزمایش قدرت نفسانى است. مادرش تنها غمخوار پدر در خانه بود و ابوطالب او را برابر دشمنان بیرونى حمایت مى‏ کرد. با بودن ابوطالب مشرکان مکه نمى ‏توانستند قصد جان پدرش را بکنند. زیرا خویشاوندان او- تیره‏ ى بنى‏ هاشم- تیره‏ اى بزرگ بودند اگر مکنت و مال آنان در حد بنى‏ زهره، بنى‏ مخزوم و یا بنى ‏حرب نبود، هیچ قبیله‏ اى در شرافت و بزرگوارى با آنان برابرى نمى‏ کرد. مهتران مکه و ثروتمندان شهر مى‏ دانستند اگر به قصد جان محمد (ص) برخیزند، بنى ‏هاشم خاموش نمى‏ نشینند، و بسا که تیره ‏هاى دیگر نیز به حمایت آنان برخیزند. ناچار درون پر تلاطم خود را با آزار آرام مى ‏کردند. دشنام، ریشخند، سنگ‏پرانى، دهن‏کجى، تهمت: حربه‏ هائى که ناتوانان از آن استفاده مى‏ کنند. تقدیر چنین بود که فاطمه (ع) شاهد همه‏ ى این منظره‏ ها باشد، و پس از تحمل این رنج‏ها آن دو صحنه‏ ى دلخراش را نیز ببیند.

اکنون فاطمه دیگر دختر خانواده نیست. او جانشین عبداللَّه، عبدالمطلب، ابوطالب و خدیجه است. (اُمّ ‏أبیها) چه کنیه ‏ى مناسبى! مام پدر. او باید وظیفه‏ ى مادرش را عهده‏ دار شود. باید براى پدرش هم دختر و هم مادر باشد.

1 ـ اما به نقل از شیخ کلینى، ابوطالب یکسال پس از مرگ خدیجه درگذشت (اصول کافى ج 1 ص 44).

2 ـ و بشرالصابرین. الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا للَّه و انا الیه راجعون (البقره: 155- 156).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *