در بیان یاری کردن حضرت ولی عصر

در بیان یاری کردن حضرت ولی عصر

 

در بیان یاری کردن حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه (تقوای الهی )

حضرت علی علیه السلام : در ضمن نامه ای به عثمان بن حنیف (یکی از کارگزاران حضرت در بصره )نوشته : آگاه باشید ! امام شما از دنیای خود و از زینتهای آن به دو جامه کهنه و از خوردنی هایش به دو قرص نان قناعت کرده است .

آگاه باشید ! شما توانایی بر اینگونه رفتار ندارید ولیکن مرا به دوری از محرمات و کوشش در انجام واجبات و پاکدامنی و پیمودن راه صحیح یاری کنید.

امام صادق علیه السلام می فرمایند : برای ثبات و استواری در امر ولایت ،مرا با دوری از محرمات و کوشش در انجام واجبات یاری کنید.

امام زمان علیه السلام در ضمن توقیع شریف خود فرموده است تقوا پیشه کنید و مارا در نجات خود از فتنه ای که شما را احاطه کرده یاری کنید (بحار الانوار ج 53 ص 175)

تقوای الهی در 9 عنوان برای یاری حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه

1. ارشاد بندگان خدا تا که اهل خیر و درستکاری شوند و به هر مقدار وسیله هدایت دیگران شوند.

2. هدایت عملی چندین برابر هدایت گفتاری موثر است . پس تقوا باعث آثار ظاهری است که آن تقوا موجب بیداری و یادآوری و هدایت دیگران است و این تقوا یاری امام عصر عجل الله تعالی فرجه است.

3. توصیه امام صادق علیه السلام : برای ما زینت باشید ،برای ما مایه ننگ و عار نباشید .

4. لازمه پیمودن مراتب تقوا ، تبعیت از گفتار و رفتار آن حضرت است و با این تبعیت، تسلیم شدن در برابر فرامین آقا و تعظیم شان او حاصل می شود.

5. بنده به واسطه دارا شدن تقوا در زمره ی اولیای شیعیان امام و موجب زیاد شدن عدد آنها می شود و این نصرتی آشکار که باعث مباهات و فخر امام می شود. (جامع الاخبار ص 272 حدیث 5 )

6. بنده ی متقی اعتماد دیگران به او جلب می شود و مورد اطاعت واقع می شود . پس تقوای او نسبت به زنده نمودن احادیث واخبار ائمه نصرت و یاری است و موجب نشر فضایل و تقویت قلوب مردم نسبت به معرفت و محبت ائمه (وسائل الشیعه ج 27 ،ص 142 ،ح 14) اگر این اصحاب نبودند هر آینه آثار ما کهنه و مندرس می شد.

7. تقوای مومن باعث ظهور مراتب کمالات امام در قلب متقی است و حب دنیا که از دل او می رود ،دل نورانی و به جلال و جمال امام عارف و بصیر می گردد و نورانیت در او ظاهر و قلب او نسبت به امام خاضع و خاشع و بوسیله اثر ظهور این مراتب در دیگران نیز می شود و زبان او به حکمت و کلمات ناطق و گویا باز شده و از قلب او بر زبان جاری می شود

8. تقوای مومن نسبت به امور مالی باعث یاری امام است از جمله خمس و حقوقی را که برای امام است.

9. از برترین اقسام یاری امام دعا در تعجیل فرج آن حضرت می باشد ولی از شرایط استجابت دعا تقواست و در فرمایش نبوی هم روایت شده است که : دعا با وصف تقوا کفایت می کند به آن مقداری که نمک برای طعام کافی است

پس دعا و طلب فرج آن حضرت بروجهی که به آن دعا حقیقتاً یاری امام زمان علیه السلام حاصل شود ،هنگامی است که بنده واقعاً دارای وصف تقوا باشد.

منبع:شیوه های یاری قائم آل محمد،محمد بافر فقیه ایمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *