بیعت با ابوبکر از لسان جناب سلمان

بیعت با ابوبکر از لسان جناب سلمان

«بسم الله الرحمن الرحیم» کد:1202

«صلی الله علیک یا فاطمه الزهرا»

مجموعه نمایشگاهی « قطره ای از دریای معرفت فاطمی »

بیعت با ابوبکر از لسان سلمان (نظری به تاریخ)

سلمان می گوید: نزد علی علیه السلام آمدم در حالی که پیامبر صلی الله علیه وآله را غسل می داد. پیامبر صلی الله علیه وآله به علی علیه السلام وصیت کرده بود که کسی غیر او غسلش را به عهده نگیرد. وقتی عرض کرد یا رسول الله پس چه کسی مرا در غسل تو کمک خواهد کرد؟ فرمود جبرئیل. علی علیه السلام هیچ عضوی «از اعضای حضرت» را اراده نمی کرد مگر آنکه برایش گردانیده می شد.

کیفیت بیعت مردم با ابوبکر

سلمان فارسی می گوید کار مردم را به علی علیه السلام در حالی که پیامبر صلی الله علیه و آله را غسل می داد خبر دادم و گفتم ابوبکر هم اکنون برفراز منبر پیامبر صلی الله علیه و آله قرار گرفته و مردم به این راضی نمی شوند که با یک دست با او بیعت کنند. بلکه با هر دو دست راست و چپ با او بیعت می کنند!

قرآن و دعوت به آن

وقتی حضرت عهد شکنی و بی وفایی آنان را دید، خانه نشینی اختیار کرد و به قرآن رو آورد و مشغول تنظیم وجمع آن شد. وقتی حضرت قرآن را جمع می نمود ابوبکر به سراغ او فرستاد که بیا و بیعت کن. حضرت جواب فرستاد من مشغول هستم و با خود قسم یاد کرده ام که عبا بر دوش نیندازم جز برای نماز. تا آنکه قرآن را تنظیم و جمع نمایم. آنان هم چند روز درباره او سکوت اختیار کردند. امیرالمومنین علیه السلام قرآن را در یک پارچه جمع آوری نمود و آن را مهر کرد، سپس بیرون آمد در حالی که مردم با ابوبکر در مسجد پیامبر اجتماع کرده بودند. حضرت با بلندترین صدایش فرمود: ای مردم من از روزی که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم از دنیا رفته به غسل آن حضرت وسپس به قرآن مشغول بوده ام، تا آن که همه آن را بصورت یک مجموعه در این پارچه جمع آوری نمودم. خداوند بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آیه ای نازل نکرده مگر آن که آن را جمع آوری کرده ام و آیه ای از آن نیست مگر آنکه برای پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم خوانده ام و تاویلش را به من آموخته است. سپس فرمود: برای آنکه فردا نگوئید: ما از این مطلب بی خبر بودیم! و بعد فرمود: و بدین جهت که روز قیامت نگوئید: من شما را به یاری خویش دعوت نکردم و حق خود را برایتان یاد آور نشدم و شما را به کتاب خدا از ابتدا تا انتهایش دعوت نکردم! عمر گفت: قرآنی که همراه خود داریم ما را از آنچه بدان دعوت می کنی بی نیاز می نماید. سپس علی داخل خانه اش شد.

کمک خواهی اصحاب کساء از صحابه

حضرت علی علیه السلام شبها حضرت زهرا سلام الله علیها را بر چهارپایی سوار می کرد و به در خانه انصار می برد و از ایشان یاری می طلبید. آنان می گفتند: ای دختر رسول خدا کار از کار گذشته است و ما با این مرد بیعت کرده ایم. و اگر همسر و پسر عموی تو پیش از این مرد نزد ما می آمد، و از ما بیعت می خواست، ما کسی غیر از او را انتخاب نمی کردیم. علی علیه السلام می فرمود: آیا من جنازه رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم را در خانه اش روی زمین گذاشته دفن نکرده به دنبال گرفتن حکومت آن حضرت به نزاع و دعوی برخیزیم؟

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: ابوالحسن کاری غیر از آن چه که سزاوار و مناسب او بود انجام نداد وآنان نیز کاری کردند که حسابشان با خداست. و خداوند از آنان باز خواست خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *