برخی از ارزش های اخلاقی

برخی از ارزش های اخلاقی

حکمت 224

با سکوت بسیار، وقار انسان بیشتر شود، و با انصاف بودن، دوستان را فراوان کند، و با بخشش، قدر و منزلت انسان بالا رود، و با فروتنى، نعمت کامل شود.

با پرداخت هزینه‏ ها، بزرگى و سرورى ثابت گردد، و روش عادلانه، مخالفان را درهم شکند، و با شکیبایى در برابر بى‏ خردان، یاران انسان زیاد گردند.

برنامه ریزى صحیح در زندگى

برنامه ریزی صحیح در زندگی

مؤمن باید شبانه روز خود را به سه قسمت تقسیم کند، زمانى براى نیایش و عبادت پروردگار، و زمانى براى تأمین هزینه زندگى، و زمانى براى واداشتن نفس به لذّت‏هایى که حلال و مایه زیبایى است.

خردمند را نشاید جز آن که در پى سه چیز حرکت کند: کسب حلال براى تأمین زندگى، یا گام نهادن در راه آخرت، یا به دست آوردن لذّت‏هاى حلال.

حکمت 390

پرهیز از حیله و نیرنگ

خطبه ی 41

اى مردم، وفا همراه راستى است، که سپرى محکم‏تر و نگهدارنده ‏تر از آن سراغ ندارم. آن کس که از بازگشت خود به قیامت آگاه باشد، خیانت و نیرنگ ندارد.

امّا امروز در محیط و زمانه‏اى زندگى مى‏ کنیم که بیشتر مردم حیله و نیرنگ را، زیرکى مى ‏پندارند، و افراد جاهل آنان را اهل تدبیر مى‏ خوانند.

چگونه فکر مى‏ کنند؟ خدا بکشد آنها را! چه بسا شخصى تمام پیش آمدهاى آینده را مى ‏داند، و راه‏هاى مکر و حیله را مى‏ شناسد، ولى امر و نهى پروردگار مانع اوست، و با اینکه قدرت انجام آن را دارد، آن را به روشنى رها مى ‏سازد.

امّا آن کس که از گناه و مخالفت با دین پروا ندارد، از فرصت‏ها براى نیرنگ بازى و حیله استفاده مى‏ کند.

حکمت 224 نهج البلاغه،

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *