سخنان ارزشمند امام باقر علیه السلام

سخنان ارزشمند حضرت باقر علیه السلام

احادیث و روایات رسیده از معصومین علیهم السلام بسیار ارزشمند است تا جایی که هنوز هم بعد از گذشت هزار و اندی سال، انگار تازه عنوان شده است، در مطلب زیر سخنان ارزشمند حضرت باقر را ملاحظه می فرمایید.

باقر

 

قالَ امام باقر (علیه السلام):

حمران مى‏گوید هنگامى که از سفر زیارت امام حسین علیه السلام برگشتم، امام باقر علیه السلام به دیدارم آمد و فرمود: اى حمران! به تو مژده مى‌دهم که هر کس قبور شهیدان آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را زیارت کند و مرادش از این کار رضایت خدا و تقرب به پیامبر (ص) باشد، از گناهانش بیرون مى‏آید مانند روزى که مادرش او را زاده است. (1)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

به خدا سوگند٬ شیعه ما نیست مگر آن کس که از خدای پروا کند و از وی فرمان برد٬ و اینان شناخته نمی شوند مگر به تواضع٬ خشوع٬ ادای امانت٬ زیادی یاد خدا٬ روزه٬ نماز٬ نیکی به پدر و مادر و رسیدگی به همسایگان مستمند٬ زمین گیر٬ و بدهکاران و یتیمان٬ و نیز راستگویی در سخن٬ تلاوت قرآن و باز داشتن زبان از مردم جز نیکی. (2)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

… مهدی ظهور می کند… و به خدا سوگند سیصد و ده نفر و اندی که در میان آنان پنجاه زن است٬ همچون پاره های ابرهای پاییزی از هر سو و پشت سر هم در مکه گرد می آیند بی آنکه از پیش قرار و وعده ای نهاده باشند. این است معنای آیه ی شریفه “هر کجا باشید خداوند همه ی شما را گرد می آورد”. (3)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

جابر گفت : به امام باقر علیه السلام عرض کردم : خداوند شما را رحمت کند٬ صبر نیکو چیست ؟ حضرت فرمود: آن صبری است که در آن٬ نزد مردم گله و شکایت نشود. (4)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

هرگاه انسان مالی از حرام بدست آورد نه حجّتی از او پذیرفته شود٬ نه عمره ای و نه صله رحمی و حتّی در ازدواج و زناشویی او تاثیر سوء می گذارد. (5)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

خداوند دوست دارد کسی را که با مردم مزاح و شوخی کند،امّا سخن زشت به زبان نیاورد و نیز کسی را که در اندیشیدن یکتاست و کسی را که آراسته به صبر و شکیبایی باشد و کسی را که به نماز خواندن افتخار کند. (6)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

امام باقر علیه السلام از رسول اکرم (ص) حدیث کرده است که فرموده : صبح کن و روزت را بگذران که یا عالم باشی یا علم آموز ، بپرهیز از اینکه عمرت در لذائذ غفلت زا و کامجوئی های زیان بخش سپری گردد. (7)

قالَ امام باقر (علیه السلام)

امام باقر علیه السلام فرموده اند: خداوند برای شرور و بدی ها ، قفل هایی قرار داده که مردم از خطرات آن ها بر کنار باشند. شراب کلید قفل های بسته ی شرور و ناپاکی است، ولی خطر دروغ از شراب بیشتر است. (8)

قالَ امام باقر (علیه السلام)

امام باقر علیه السلام می فرمودند : خداوند از مردم خواستار دو فضیلت است : به نعمت ها اقرار کنند تا بر آن بیفزاید ، و به گناهان اعتراف نمایند تا آن ها را ببخشد. (9)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

به خدا سوگند٬ شیعه ما نیست مگر آن کس که از خدای پروا کند و از وی فرمان برد٬ و اینان شناخته نمی شوند مگر به تواضع٬ خشوع٬ ادای امانت٬ زیادی یاد خدا٬ روزه٬ نماز٬ نیکی به پدر و مادر و رسیدگی به همسایگان مستمند٬ زمین گیر٬ و بدهکاران و یتیمان٬ و نیز راستگویی در سخن٬ تلاوت قرآن و باز داشتن زبان از مردم جز نیکی. (10)

قالَ امام باقر (علیه السلام):

اَلحِلمُ لِباسُ العالِمِ فَلا تَعرَینَّ مِنهُ

بردبارى لباس عالم است، پس تو خود را از آن عریان مدار. (11)

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

مَثَلُ الْحَریصِ عَلَى الدُّنْیا مَثَلُ دودَهِ القَزِّ: کُلَّمَا ازْدادَتْ مِنَ القَزِّ عَلى نَفْسِها لَـفّـا کانَ أَبْعَدَ لَها مِنَ الْخُروجِ حَتّى تَموتَ غَمّا
حریص به دنیا، همانند کرم ابریشم است که هر چه بیشتر دور خود مى‏تند، خارج شدن از پیله بر او سخت‏تر مى‏شود، تا آن‏که از غصه مى‏میرد. (12)

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقْوى عَنِ الْعَبْدِ ما عَزُبَ عَنْهُ عَقْلُهُ وَ یُجَلّى بِالتَّقْوى عَنْهُ عَماهُ وَ جَهْلَهُ

خداوند عزوجل به وسیله تقوا، انسان را از آنچه عقلش به آن نمى‏رسد، حفظ مى‏کند و کوردلى و نادانى را از او دور مى‏نماید. (13)

امام باقر علیه السلام فرمودند:

تَعَلَّمُوا العِلمَ فَإنَّ تَعَلُّمَهُ حَسَنَهٌ، وَطَلَبَهُ عِبَادَهٌ.

دانش بیاموزید که آموختن آن پاداش دارد و جستوجوی آن عبادت است. (14)

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

بنی الاِسلام علی الخَمس الصَلوه و الزَکوه و الصَوم و الحَج و الوِلایَه‏و لَم یناد بشى‏ء ما نُودى بِالوِلایه یوم الغَدیر

اسلام بر پنج پایه استوار شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و به هیچ چیز به اندازه آنچه در روز غدیر به ولایت تاکید شده، ندا نشده است. (15)

امام محمد باقر علیه السلام فرمودند:

مَا حَسَنَهُ الدُّنیا إلّا صِلَهُ الإخوانِ وَالمَعارِفِ.

خوبی دنیا جز در پیوند با برادران و آشنایان نیست. (16)

آیا دین چیزی جز محبّت است ؟

عیاشی در کتاب تفسیر از برید بن معاویه عجلی نقل کرده است که گفت:

نزد امام باقر علیه السلام حاضر بودم که ناگاه شخصی که از خراسان پیاده برای ملاقات آن حضرت سفر کرده بود وارد شد ، دو پای خود را که ترکیدگی و شکاف برداشته بود برای نشان دادن بیرون آورد و عرض کرد : به خدا قسم چیزی جز محبت شما اهل بیت مرا به این کار وانداشت ، و دوستی شما باعث شد که این راه طولانی را پیاده بپیمایم.

امام باقر علیه السلام فرمود:« به خدا قسم اگر سنگی ما را دوست بدارد خداوند تبارک و تعالی او را با ما محشور گرداند ، و آیا دین چیزی جز محبّت است ؟»

همانا خداوند می فرماید :

« بگو اگر شما خدا را دوست دارید از من پیروی کنید تا خدا شما را دوست داشته باشد» (17)

و دو مرتبه تکرار فرمود : آیا دین جز محبّت و دوستی است ؟ (18)

 


:منابع

1  امالى شیخ طوسى، ج 2، ص 28، چاپ نجف/ بحارالانوار، ج 98، ص 20.

2 تحف العقول ٣٣٨

3  البحار 52/222

4  الکافی 2/93

5  أمالی الطوسیّ 680

6  المحاسن 1/456

7 مشکوه الانوار ،ص133

8 وسائل جلد3 ص232

9 کافی جلد2ص426

10 تحف العقول ٣٣٨

11 کافى، ج ۸، ص ۵۵

12 کافى، ج ۲، ص ۳۱۶

13 کافى، ج ۸، ص ۵۲، ح ۱۶

14 بحار الأنوار، ج ۷۸

15 کافى ۲، ۲۱، ح ۸

16 بحار الأنوار، ج ۴۶، ص۲۹۱

17 ال عمران/31

18 قطره ای از دریای فضائل اهل بیت ج1 ص520

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.