اعترافات

  اعترافات

این علی است ، بزرگ مرد تاریخ بشریت که جز دوستان ، دشمنان هم در وصفش گفته ها دارند:

عبدالرحیم بن نبله ضرب المثل خطبای عرب است در دوره ی اسلامی، وی اعتراف میکند که سرمایه فکری و ذوقی خود را از علی (علیه السلام)

گرفته است و به نقل ابن ابی الحدید (عالم سنی) در مقدمه شرح نهج البلاغه می گوید: “صد فصل از سخنان علی (علیه السلام) را حفظ کردم و به خاطر سپردم و همانا برای من گنجی پایان ناپذیر بود.”

جاحظ ادیب سخنران و سخن شناس معروف که از نواغب ادب است و در اوایل قرن سوم می زیسته و کتاب البیان و التبیین وی یکی از ارکان

چهارگانه ی ادب به شمار آمده است.جاحظ در همان جلد اول این جمله معروف را از علی(علیه السلام) نقل می کند: “قیمه کل امری ما یحسنه”

ارزش هر کسی همان است که می داند ،حکمت 81. آنگاه بیش از نیم صفحه این جمله را ستایش می کند و می گوید: ” در همه ی کتاب ما اگر جزاین جمله نبود، کافی بلکه نهایت بود.

بهترین سخن آنست که که آن تو را از بسیارش بی نیاز کند و معنی در لفظ پنهان نشده باشد بلکه ظاهر و نمودار باشد، گویا خداوند جامه ای ازجلالت و پرده ای از نور حکمت متناسب با نیت پاک و تقوای گوینده اش را بر این جمله کوتاه پوشانیده است و… .

ابن ابی الحدید(عالم تسنن) در جلد 4 شرح نهج البلاغه در شرح نامه امام علی(علیه السلام) می گوید “فصاحت را ببین که چگونه افسار خود را به دست این مرد داده و مهار خود را به او سپرده، نظم عجیب الفاظ را نظاره کن.سبحان الله!

شیخ محمد عبده مفتی اسبق مصر در مقدمه شرح نهج البلاغه خود می گوید: در همه ی مردم عرب زبان یک نفر نیست مگر آنکه معتقد است سخن علی(علیه السلام) بعد از قرآن کریم و کلام نبوی شریف ترین،بلیغ ترین و پرمعنی ترین و جامع ترین سخنان است.

شکیب ارسلان ملقب به امیر البیان یکی از نویسندگان زبردست عرب در عصر حاضر است.در جلسه ای که به افتخار شکیب ارسلان در مصرتشکیل شده بود یکی از حضار پشت تریبون می رود و می گوید : دو نفر در تاریخ اسلام پیدا شده اند که به حق شایسته اند، امیر سخن نامیده شوند : یکی علی بن ابیطالب(ع) و دیگری شکیب.

شکیب ارسلان با ناراحتی بر میخیزد و پشت تریبون قرار می گیرد و از دوستش که چنین مقایسه ای به عمل آورده گله می کند و میگوید”من کجا و علی بن ابی طالب کجا! من بند کفش علی (ع) هم به حساب نمی آیم.

جرج جرداق مسیحی ، استاد دانشگاه لبنان می گوید: جاذبه های کلمات علی علیه السلام شوری در من ایجاد کرد که 200بار نهج البلاغه را خواندم.

میخاییل نعیمه(نویسنده مسیحی معاصر لبنان): در مقدمه ی کتاب الامام علی تالیف جرج جرداق مسیحی لبنانی می نویسد: علی (ع) تنها درمیدان جنگ قهرمان نبود، در همه جا قهرمان بود :در صفای دل، پاکی وجدان، جذابیت سحرآمیز بیان، انسانیت واقعی، حرارت ایمان ،آرامش شکوهمند،یاری مظلومان،تسلیم حقیقت بودن در هر نقطه و هر کجا که رخ بنماید، او در همه میدان ها قهرمان بود.

نه بشر توانمش گفت،نه خدا توانمش خواند

متحیرم چه نامم،شَه مُلک لافَتی را

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *