آیا نامه ی مسلم علت حرکت حضرت بود؟

آیا نامه ی مسلم علت حرکت حضرت بود؟

برخی علت حرکت امام حسین علیه السلام را نامه جناب مسلم بن عقیل به آن حضرت عنوان می کنند و می گویند امام حسین علیه اسلام بر اساس نامه مسلم، گمان کردند که مردم کوفه با آن حضرت هم پیمان و همراه هستند لذا پس از دریافت نامه او، به سمت کوفه حرکت نمودند.

اما باید دانست که:
اساساً بشر عادی را به اهداف امام راهی نیست. لذا بندگان را چه به نقد و تحلیل عملکرد حجت خدا!

روایات و مستندات متعددی گواه علم قبلی امام حسین علیه السلام به جزئیات واقعه عاشورا است. لذا این تفکر که حضرت گمان می کردند که کوفیان با ایشان همراه خواهند شد، قطعا صحیح نمی باشد.

برخی از روایات به خوبی گواه این مطلب اند که با خبر شدن امام حسین علیه السلام از بی وفایی کوفیان عامل تغییر تصمیم و توقف حرکت ایشان نشد.
برای نمونه:
هنگامی که امام حسین علیه اسلام به منزلگاه زباله رسید خبر شهادت برادر رضاعی اش عبدالله بن یقطر را علاوه بر شهادت مسلم و هانی) شنید، نوشته ای را بیرون آورد و برای مردم خواند:
به نام خداوند بخشنده مهربان، اما بعد! خبر ناگوار شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه و عبدالله بن یقطر به ما رسید. شیعیان ما از یاری ما دست کشیدند پس هرکس از شما بخواهد برگردد می تواند . هیچ بیعنی از ما بر عهده او نیست.»
تاریخ طبری، ج4، ص300-301؛ ارشاد مفید، ص424؛ بحار الانوار ، ج44، ص374

لذا می توان گفت آنچه از تاریخ عاشورا و فرمایشات امام حسین علیه السلام و سایر ائمه معصومین علیهم السلام درباره حرکت امام حسین علیه السلام به دست ما رسیده است و می توان به آن پی برد، در واقع حکمت ها و آثار و نتایج بیشمار واقعه عاشورا است.
باید به تفاوت «علت» و «حکمت» توجه داشت؛ برخی از آنچه به‌عنوان «علت» بیان می‌شود و به فرمایش‌های امام نیز درباره آن استناد می‌گردد، «حکمت» است نه «علت»؛ یعنی با مرتفع‌شدن آن، اقدام امام منتفی نمی‌شود.

@haghayeghe_nagofte

لینک مطالب مرتبط:

وقایع نگاری عاشورا

امام حسین علیه السلام ( آثار نوشتاری، تصویری)

نبرد یک تن با یک دیار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *