آه مادر

آه مادر

ویژه شهادت حضرت زهرا

آه مادر

غمگین و ناراحت به سمت خانه جعفربن محمد در حرکت است. از رحمت خداوند چنان غمگین و مملول گشته است که در حال غالب تهی کردن است. خداوند به او دختری عطا کرده و او گمان می کند با داشتن فرزند دختری ننگی به دامنش نشسته است. به خانه امام صادق که که می‌رسد یک راست سراغ فرزند رسول خدا را می گیرد و تا او را می‌بیند در کنار او می‌نشسند.

امام صادق نگاهی به صورت غمگین سکونی می‌کند و می‌گوید: «ای سکونی چرا نارحتی؟» سکونی سرش را پایین می‌اندازد و می‌گوید: «خداوند فرزند دختری به من داده. از این که فرزندم پسر نیست ناراحتم» امام جعفر صادق با تاسف می‌گوید: «ای سکونی سنگینی دخترت را زمین بر می‌دارد و روزی او بر خدا است و بر غیر اجل شما زندگی می‌کند و از رزق شما نمی خورد پس چرا ناراحتی؟»

سکونی لحظه‌ای به خود می‌آید کلام امام قلبش را آرام کرده است. امام صادق که آثار ندامت را در چهره سکونی می بیند لبخندی می‌زند و می‌گوید: « حال بگو چه نامی برای او انتخاب کردی؟»

سکونی با خوشحالی می‌گوید: «فاطمه»

با شنیدن نام فاطمه حال صادق آل محمد دگرگون می‌شود دست بر پیشانی می‌گذارد و صدای آه آه و گریه‌اش فرشته‌ها را منقلب می‌کند. هنوز چشمانش نمناک اشک است که رو به سوی سکونی می‌کند و می‌گوید: «حال که او را فاطمه نامیدی به او ناسزا نگو، او را کتک نزن و نفرینش نکن چرا که این نام در نزد خداوند با عظمت و محترم است و آن نامی است که خداوند خود برای حبییه خود صدیقه گرفته است.» و باز شانه های اما صادق می‌لرزد واشک بر روی گونه هایش سرازیر می شود.

سکونی سرش را پایین انداخته او بارها شاهد بوده که تا نام فاطمه می‌آید جعفر بن محمد گریه می‌کند و همواره از او شنیده است: «سبب شهادت فاطمه مادر مظلوم ما ضربه ای بود که قنفذ بر او وارد ساخت. پس فرزندش محسن را از دست داد و به شدت بیمار شد و هیچ کدام از آزار دهندگان خویش را برای دیدنش به خانه راه نداد.»

جعفر بن محمد همچنان گریه می‌کند برای مادری که ناجوانمرادانه به دست نامردان روزگار به شهادت رسید و داغ او تا ابد بر تارک قلب شیعیان نشست و تا روز رسیدن منقم آل محمد الیام نخواهد یافت.

مرضیه ولی حصاری

منبع:وسائل الشیعه ، ج21، ص 482

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *