آزمون یاران حضرت

آزمون یاران حضرت

 

آزمون یاران حضرت
پاره ای از آزمایش ها پیش از قیام صورت می گیرد و پاره ای پس از آن، طولانی شدن غیبت، فتنه ها، فریبندگی ها، افکار باطل، جاه و مقام، جلوه فروشان، دین به دنیا فروشان، عالِم نمایان و… بسیاری از منتظران را از راه باز می دارد و به میزان درجه ایمان متمایز می شوند و به میزان مایه ایمانی، در یاری امام پیشی می گیرند.
«به فرمودۀ امام صادق (ع) در وقت ظهور برخی یاران شب در بستر ناپدید می شوند و فردای آن در مکّه اند و گروهی روز در آسمان راه می سپارند.
گفتم: فدایت شوم کدام یک ایمانشان بیشتر است؟
فرمود: آن که در آسمان حرکت می کند»( بحار الانوار ج 52 ص 356)
پس از گرد آمدن نیروها، آزمون سخت تر می شود. امام با آزمونهای جسمی و روانی باورها را به آزمایش می گذارد. از جمله، همانند طالوت که سپاهیانش را با تشنگی آزمود، امام نیز با تشنگی همه را امتحان می شوند. (غیبه نعمانی ص 316)
فراتر از آن امام بی پروا با باورهای خرافی و عوامانه حمله می برد و معارف به دور از دسترس و پوشانده شده در غبار فراموشی را آشکار می سازد.
در این تکان های فکری، صاحبان بصیرت و معرفت، تزلزلی به خود راه نداده اند و استوار بَر جای می مانند، ولی آنان که در باورهای خود ناخالصی دارند و اندیشه را از سرچشمه نگرفته اند و در حقانیت امام تردید کرده اند، از پیرامون حضرت پراکنده می شوند.( چشم به راه مهدی ص 371)
هنگام سخنرانی امام در مسجد کوفه و تخریب دیوار مسجد پیامبر، تفاوت های فکری و بینش همراهان به بوته آزمایش در می آید و در درجه و رتبه یاران، در پیروی فرامین امام ارزیابی می شود. (بحار الانوار ج 52 ص 386)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *