آداب و سنن غدیر

آداب و سنن غدیر

در اهمیت عید بزرگ غدیر هم بس که آداب و سنن خاصی برای این روز در روایات ذکر شده است، که عمل به آن می تواند ما را از شیعیان محب حضرت علی قرار دهد، انشاالله

غدیر

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برادران و خواهران ایمانی:

آنچه که ما داریم به یمن و برکت پیامبر عظیم الشان و اهل بیت خصوصاً در این زمان به برکت وجود آخرین ذخیره ی الهی حضرت بقیه الله ارواحنا فداه می باشد.

ضروری خواهد بود که در شادی این بزرگواران شاد،ودرغمشان غمگین باشیم، آنگونه که خودشان شیعه را معنی کرده اند.

روزعید سعید غدیر یکی از این ایام سرور آل محمد می باشد که بعنوان « عید الاکبر» نامیده شد.

چراکه روز اکمال دین و اتمام نعمت های پروردگار به خاطر واقعه غدیر و انتصاب شایسته و بحق حضرت علی علیه السلام – به امرالهی – به جانشینی رسول معظم می باشد.

پس شایسته خواهد بود که به پاس قدردانی از این نعمت عظیم الهی و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمومنین علی علیه السلام، عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع با شکوه فراوان برگزار نماییم و از برکات معنوی این روز عزیز بهره مند باشیم.آمین.

آنچه در این مختصر تقدیم می گرددآدابی است که بزرگواران به منظور گرامی داشت این روز عزیز تعلیم فرموده اند که به شرح زیر تقدیم می گردد:

1- روزه :

روزه ی عید غدیر از مستحباتی است که مکرر بر آن سفارش شده است امیرالمومنین علیه السلام در خطبه ای که در روز عید غدیر ایراد کردند فرمودند: «وصوم هذا الیوم مما نذب الله الیه»

روزه ی عید غدیر از مستحباتی است که خداوند بدان فرا خوانده است .

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:« یجب علیکم صیامه شکرا لله و حمداله»

بر شما لازم است که در روز عید غدیر ، برای سپاسگزاری از خداوند و ستودن او ، روزه بگیرید.

شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید چه کاری شایسته ی روزغدیر است و چه عملی در آن استحباب دارد؟حضرت پاسخ دادند : روزه و …

پاداش روزه ی عید غدیر:

امام صادق علیه السلام فرموده اند : روزه داشتن در روز عید غدیر پاداشی معادل روزه گرفتن در همه ی عمر دنیا را دارد .

یا فرموده اند : صوم یوم غدیر خم کفاره ستین سنه

روزه داشتن روزعید غدیر خم، کفاره ی گناه شصت سال است .

2- افطاری دادن :

از اعمالی که به انجام آن در روز عید غدیر سفارش شده است افطاری دادن به روزه داران است .

حضرت علی علیه السلام فرمودند:« کسی که در شامگاه عید غدیر، به یک مومن افطاری دهد گویا یک میلیون نفر از پیامبران، شهیدان و صدیقان را افطاری داده است ، حال ، چگونه است پاداش کسی که گروهی مردان و زنان را افطاری دهد و من ظامنم بر خدا که از کفر و فقر آسوده گردد و اگر در همان روز یا همان ساعت تا عید غدیرسال دیگر بمیرد، بر خداوند است آمرزش او.»

3- اطعام :

از سنت های موکد دیگر در روز عید غدیر پذیرایی از مومنان است .

امام صادق علیه السلام یکی از وظایف عید غدیر را چنین فرمودند: «و اطعم اخواتک» و برادرانت را طعام ده

4- آراستن :

از دیرباز، عیدها و جشن ها با نظافت، غبار زدایی، پیراستن و آراستن همراه بوده است و شیعیان باید این روشها را برای عید غدیر نیز رعایت نمایند ، چرا که حضرت امام رضا علیه السلام می فرمایند « روز عید ، روز آراستن و زینت است پس هر کس برای روز عید زینت کند، خداوند هر خطای کوچک و بزرگ او را می آمرزد و فرشتگانی را به سوی او می فرستد، آنان نیکی های او را می نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال آینده بالا می برند، اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زیسته است.

پس چه زیبا خواهد که سردر منازل و اماکن عمومی، تجارتی و اداری چراغانی شود تا شامل این پاداش بزرگ گردد.

5- لباس نو پوشیدن:

ما ایرانیان در عید نوروز که عید تحویل سال است به تحول انسان، لباس نو می پوشیم ، پس چرا در عید بزرگ ولایت، تن پوش نو نپوشیم؟ بجا خواهد بود که در این روز بزرگ لباس نو بپوشیم و بپوشانیم.حضرت امام صادق علیه السلام می فرماید:« و ان یلبس المومن انظف ثیابه و افخرها. »یکی از وظایف روزغدیر این است که مومن، تمیزترین و گرانقدرترین جامه های خویش را بپوشد.

6- بوی خوش:

اسلام درباره ی بکارگیری بوی خوش و زدن عطر سفارش متعدد دارد. بخصوص در این عید سعید غدیر سفارش ویژه ای نسبت به این سنت خوب می کند. امام صادق علیه السلام در پی وظایف مومن در روز غدیر فرمودند: «و یتطیب امکانه و انبساط یده» و مومن به اندازه توان و دست باز بودنش، بوی خوش استعمال کند.

7- دیدار با مومنان:

زیارت برادران مومن از سنتهای مهم در اسلام می باشد، لیکن در روز عید غدیر ، دید و بازدید به گونه یکی از شعائر مذهبی و ولایی می گردد و بیشتر و بهتر مورد سفارش قرار می گیرد و پاداش افزونتری می یابد.

حضرت امام رضا علیه السلام فرمودند:« و من زار فیه مومناادخل الله قبره سبعین نورا و وسع فی قبره و یزور قبره کل یوم سبعون الف ملک و یبشرونه بالجنه »

هر کس در روز عید غدیر به دیدار مومنی رود، خداوند، هفتاد نور، در قبرش داخل کند و قبرش را بگستراند، و هر روز، هفتار هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد.

8- مصافحه ( دست دادن ):

دست دادن باعث افزایش محبت دو برادر دینی و سبب ریزش گناه و آمرزش می گردد و دست دادن در روز عید غدیر که عید ولایت است جلوه ی دیگری دارد، به همین جهت دراین روز مصافحه ( دست دادن)مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است .

حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود:« و اذاتلاقیتم فتصافحوا بالتسلیم» در روز عید غدیر هنگامی که با هم ملاقات می کنید همراه با سلام کردن به یکدیگر دست دهید.

9- تبریک گفتن:

رسم دیرین بشر این است که وقتی نعمتی به انسان می رسد یا پیروزی نصیبش می شود تبریک گفتن لازمه ی آن است و تبریک گفتن در روز عید غدیر از شعائر شیعه می باشد و می شود گفتن گرم ترین و واقعی ترین تبریک ها برای عید غدیر است .

حضرت رضا علیه السلام می فرماید :« و هو یوم التهیه یهنی بعضکم بعضا فاذا لقی المومن اخاه یقول :

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الائمه سلام الله علیهما»

روز عید غدیر روز تهنیت گویی است . بعضی از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هرگاه مومنی با برادرش برخورد کرد بگوید: ستایش، مخصوص خداوندی است که ما را از پیوستگان به ولایت امیرالمومنین و امامان قرارداد.

10-دلجوئی و مهرورزی متقابل:

حضرت رضا علیه السلام روز غدیر را «یوم التودد» خواندند یعنی روز مهر ورزیدن.

در چنین روزی باید معتقدان به ولایت غم را از دل دوستان حضرت به هر نحوی که مقدور باشد برطرف نمایند.

11-ایجاد زمینه های شادمانی:

عید غدیر یادآور بزرگترین و گرانقدرترین خاطره ی اسلام است، خاطره ی استمرار رسالت پیامبر به امامت علی علیه السلام.

در چنین روزی نه تنها خود بایددلشاد باشیم بلکه باید زمینه ی شادمانی دیگر برادران ایمانی را هم فراهم بیاوریم .حضرت رضا علیه السلام می فرمایند:« سر فیه کل مومن و مومنه» ( در روز غدیر) هر مرد و زن مومنی را شادمان سازید.

12-پیوند با بستگان و خویشان:

از سفارشات موکد اسلام صله ی رحم است در این روز زمینه این عمل الهی کاملا فراهم است . حضرت صادق علیه السلام صله ی رحم را یکی از وظایف روز غدیر برشمردند:« شایسته است ( در روزغدیر) با نیکی کردن ، روزه گرفتن، نماز خواندن و صله ی رحم بسوی خداوند متعال تقرب جویید»

13-افزودن بر هزینه ی خانواده :

یکی از دستورات اسلام ایجاد زمینه های لازم در جهت راحتی و آسایش خانواده است و به مناسبت عید غدیر تأکید بیشتری شده است .

حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند:« و یوسع الرجل فیه علی عیاله» در روزغدیر مرد باید هزینه زندگی را افزایش دهد.

14-کارگشایی:

برآورده ساختن نیازهای مردم و رفع گرفتاری آنان از سنت های پسندیده در اسلام است و به انجام اینگونه کارها تاکید فراوان شده است . صاحب ولایت علی علیه السلام می فرماید: «و البر فیه یثمر المال و یزید فی العمر »نیکی کردن ( در روز غدیر) ما را ثمربخش می سازد و برعمر می افزاید.

15- هدیه دادن:

هدیه دادن و گرفتن با توجه به ضوابط شرعی کار پسندیده ای است و اثرات روانی خاصی دارد. مخصوصا در کودکان و نوجوانان، و بهترین موقعیت هدیه دادن عید غدیر است . و حضرت رضا علیه السلام عید غدیر را روز هدیه و بخشش می نامد «یوم الحباء و العطیه »

(عید غدیر ) روز بخشش و هدیه دادن است .

16- ابراز برائت:

اعلام بیزاری از دشمنان خداوند از پایه های اساس اسلام است و روز غدیر، روز بیزاری از کسانی است که با نپذیرفتن امامت حضرت علی علیه السلام آشکارا با خداو با پیامبر خدا مخالفت نمودند و بزرگترین جنایت و خیانت را به تاریخ بشریت کردند و در حقیقت این عدم پذیرش سرآغاز تمام بدبختی های و بیچارگی ها بود.

بنابراین روز غدیر، روز برائت از این همه ستمکاری و ستمکاران است . در یکی از دعاهای روز غدیر آمده است «و تبرا ممن یبرا منه و نبغض من ابغضه»ما بیزاری می جوییم از آن کس که از علی علیه السلام بیزای جوید و دشمن داریم آن کس که علی علیه السلام را دشمن دارد.

17- کثرت در فرستادن صلوات:

حضرت رضا علیه السلام در وصف عید غدیر فرمود «یوم اکثار الصلوه علی محمد و آل محمد» روز غدیر روز صلوات فرستادن فراوان بر محمد و آل محمد است .

18- غسل:

امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامی که روزغدیر فرا رسد باید در ( هنگام ظهر) غسل کرد.

19- نماز و نیایش:

روز عید غدیر بهترین فرصت و موقعیت برای نیایش است چرا که روز غدیر، روز سپاس و ستایش به پیشگاه حضرت احدیت است .

حضرت رضا علیه السلام می فرماید:« هو الیوم الذی یزید الله فی حال من عبد فیه » روز غدیر روزی است که خداوند بر توان کسی که او را نیایش کند می افزاید.

و فرمود: روز غدیر روزی است که دعا در آن مستجاب می گردد.

نماز عید غدیر دو رکعت است که باید در هر رکعت پس از حمد ده مرتبه سوره توحید ، ده بار آیه الکرسی و ده مرتبه سوره قدر را بخواند. وقت نماز نیم ساعت پیش از ظهر است . پاداش این نماز برابر است با صدهزار حج، صد هزار عمره، و هر چه از خداوند بخواهد برآورده می شود.

20- زیارت :

زیارت یکی از سنن سازنده ی اسلامی است چه از نزدیک چه از دور، زیارت یک پیوند معنوی بسیار قوی بین شیعه و مقدساتش است و از جمله آنها زیارت حضرت علی علیه السلام از دور و نزدیک است .

امام رضا علیه السلام به پسر ابی نصر فرمودند: « هر جا که باشی، در روز غدیر در بارگاه امیرالمومنین علیه السلام حاضر باش، بی تردید خداوند گناهان شصت ساله هر مرد و زن مومن را می آمرزد و چند برابر آنچه در ماه رمضان ، شب قدر، و شب عید فطر، از آتش آزاد ساخته در آن روزآزاد می سازد» در این مورد به کتب ادعیه مراجعه شود.

21- خواندن دعای ندبه:

طبق مدارک معتبر خواندن دعای ندبه در چهار عید مستحب است: جمعه، فطر، قربان، غدیر

و توجه به فرازهای آن بخصوص آن قسمت که در رابطه با غدیر و خلافت حضرت علی علیه السلام می باشد ضروری است .

22- پیمان برادری (عقد اخوت):

سنت عقد اخوت ( برادری) در اسلام به زمان پیامبر اکرم (ص) می رسد. در آن موقع پیامبر صلی الله علیه و آله بین مهاجرین و انصار پیمان برادری را منعقد نمودند. و بجا خواهد بود که این پیمان برادری در روز عید غدیر برگزار بشود. برای نحوه ی بستن عقد به مفاتیح مراجعه کنید.

التماس دعا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *