نکته های علوی10

نکته های علوی10

 

در وجه تسمیه ی وجود مبارکه و ساحت مقدسه ی خانم سلام الله علیها به “زهرا” فرموده اند: فاطمه سلام الله علیها همان بانویی است که در عالم انوار و ارواح وقتی خداوند ظلمت را آفرید و بر شرق و غرب عالم مستولی کرد، ملائک از این تیرگی به بارگاه ربوبی شِکوه بردند، حق تعالی به برکت نور صدیقه ی طاهره سلام الله علیها شرق و غرب عالم را روشن کرد و بدین روی “زهرا” نام گرفت؛ (حلیه الأبرار ١: ۴٩٣). از اینجا می توان فهمید که نور وجه دوم ساحت مبارکه و مقدسه ی خانم سلام الله علیهاست. همچنین می توان فهمید که:
مصداق اسم قدوس خدای متعال مقام نورانی ایشان است، و گشایش و فرج در امر امت نیز در گرو عنایت معظم لها است؛ همانطور که در امم گذشته بوده.
اما نور وجه اول، همان که:
“المُشرق الحیّ الباقی الکریم”؛ آن نور وجه تابنده و زنده و باقی و بخشنده، مقام نورانی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است. در واقع مقام نورانی ایشان است که کریم است، کریم به چه مناسبت؟
اگر امیرالمؤمنین خلق شده به عنایت رسول الله بوده، و بعد از ایشان آنچه که خلق شده به عنایت امیرالمؤمنین بوده، به جلوه ی ایشان بوده، به کرامت ایشان بوده است.
لذا: در زیارت ساحت مقدسه ایشان به معظم له عرض می شود: السلام علی الاصل القدیم و الفرع الکریم (زیارت ششم).

و چنین است که بعد از وجود مقدس رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم هر چه هست، از دنیا و آخرت؛ از خوبان و خوبی ها جلوه ای از وجود مقدس امیر صلوات الله علیه است: دین رسول الله؛ آیین رسول الله؛ قبله رسول الله؛ سنت رسول الله؛ کتاب رسول الله؛ حقیقت همه ی اینها وجود مبارک و مقام نورانی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است.
به این ترتیب جان کلام و خلاصه مرام همان است که حافظ گفته است:
” هر دو عالم یک فروغ روی اوست/گفتمت پیدا و پنهان نیز هم”؛
منظور از روی خدا، همان وجه الله است، و منظور از یک فروغ، یکی از دو نور وجه رسول الله؛ یعنی امیرالمؤمنین است، صلوات الله علیهما و آلهما.

یا: “این همه عکس می و نقش نگارین که نمود/ یک فروغ رخ ساقی است که در جام افتاد”؛
این همه زیبایی، تنوع در خلقت، در طبیعت، در کائنات که می بینید، جلوه ای از وجود مبارک و مقام نورانی امیرالمؤمنین است که ساقی حوض است، صلوات الله و سلامه علیه.
برگرفته از کانال تلگرامی تذکره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *