سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت چهارم

سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت چهارم

 

سفارش رسول خدا به ابوذر

قسمت 4

اى ابوذر در بهشت هر درجه‌اى که بالاتر از درجۀ دیگر است چنان است که میان آسمان و زمین است، بنده چشم مى‌گشاید و نورى چنان آن را روشن مى‌کند که نزدیک است کورش کند، پس شادمان مى‌شود و مى‌گوید: این چیست‌؟ مى‌گویند: این نور برادر مؤمن تو است. او مى‌گوید: این برادرم فلانى است که با هم در دنیا کار مى‌کردیم ولى اکنون چنین بر من برترى داده شده! مى‌گویند: همانا عمل او برتر از تو بود. سپس در دلش خرسندى مى‌نهند تا خرسند شود.

اى ابوذر این دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است و مؤمن در آن جز به اندوه، صبح نمى‌کند و چگونه اندوهگین نباشد وقتى خداوند به او تهدید کرده که به دوزخ خواهد رفت ولى مژده نداده که از آن بیرون خواهد آمد.

اى ابوذر به هرکس علمى داده شده که به آن عمل نمى‌کند، به تحقیق به او علمى داده شده که خداوند با آن بهره‌اى به او نمى‌رساند؛ زیرا خداوند عالمان را چنین وصف کرده است:«همانا کسانى که پیش از این علم داده شده‌اند وقتى قرآن برایشان خوانده مى‌شود سجده‌کنان به رو در مى‌افتند…تا آنجا که فرمود:مى‌گریند»[اسراء : آیات 107-109]

اى ابوذر هرکس مى‌تواند دلش را بگریاند، بگریاند، و هرکس نمى‌تواند، اندوه را به دلش بچسباند و خودش را به گریستن بزند. اى ابوذر،همانا سخت دل از خداوند دور است ولى شما نمى‌فهمید.

اى ابوذر به هر خطیبى در روز قیامت سخنانش و آنچه از آن قصد کرده بود عرضه مى‌شود.

اى ابوذر نماز نافلۀ نهانى از نمایان برتر است. همچون برترى نماز واجب بر نماز نافله. اى ابوذر بنده با هیچ چیزى برتر از سجده به خدا نزدیک نمى‌شود. اى ابوذر خدا را به ذکرى ناشناس یاد کن. من عرض کردم: اى رسول خدا ذکر ناشناس چیست‌؟ فرمودند: ذکر نهان.

اى ابوذر خداوند مى‌فرماید: دو هراس را بر بنده‌ام جمع نمى‌کنم و نیز دو ایمنى را. اگر در دنیا از من در ایمنى باشد او را در روز قیامت مى‌هراسانم و چون در دنیا از من بهراسد، در روز قیامت او را ایمن مى‌گردانم.

اى ابوذر، اگر براى مردى عملى برابر هفتاد پیامبر باشد باید آن را کوچک بشمارد و از این‌که از شرّ روز قیامت نجات نیابد، بترسد.

اى ابوذر، همانا گناهان بنده در روز قیامت به او عرضه مى‌شود و او مى‌گوید: هان که من نگران بودم. آن‌گاه بر او آمرزیده شود.

اى ابوذر مردى عمل نیکى مى‌کند و با تکیۀ بر آن به گناهان کوچک مى‌پردازد و آن‌گاه درحالى‌که خداوند بر او خشمناک است به سوى خدا مى‌آید.
و مردى گناه مى‌کند و آن‌گاه از آن جدا شده، در روز قیامت ایمن به نزد خدا مى‌آید. اى ابوذر بنده‌اى گناه مى‌کند و خداوند به سبب گناهش او را به بهشت مى‌برد. من گفتم:اى رسول خدا این چگونه ممکن است‌؟ حضرت فرمودند: آن گناه را جلوى چشمش قرار مى‌دهد تا از آن توبه کند و به سوى خدا بگریزد و به بهشت داخل شود.

اى ابوذر، همانا زیرک کسى است که نفسش را سرکوب کرده و براى پس از مرگ عمل کند و ناتوان کسى است که از نفس و هوس‌هاى آن پیروى کند و از خداوند عزّتمند آرزوهایش را بخواهد.

اى ابوذر، همانا نخستین چیزى که از این امّت برداشته مى‌شود امانتدارى و فروتنى است چنان‌که نزدیک است هیچ فروتنى را نبینى.

اى ابوذر، سوگند به کسى که جان محمّد[صلّى اللّه علیه و اله]به دست او است اگر این دنیا در نزد خداوند عزّتمند به اندازۀ بال پشه یا مگسى مى‌ارزید، به کافر و فاجر شربتى از آب نمى‌نوشانید.

اى ابوذر، همانا این دنیا نفرین شده است و آنچه در آن است نفرین شده است جز آنچه با آن خشنودى خداى عزّتمند خواسته مى‌شود.

اى ابوذر، هیچ چیزى در نزد خداوند از این دنیا ناپسندتر نیست. آن را آفرید ولى از آن روى گرداند و دیگر ننگریست و تا برپایى قیامت نخواهد نگریست. و هیچ چیزى در نزد خداوند از ایمان به او و ترک آنچه فرمان داده که ترک شود، پسندیده‌تر نیست.

اى ابوذر،همانا خداى والا به برادرم عیسى علیه السّلام وحى کرد: اى عیسى دنیا را دوست مدار؛ زیرا من آن را دوست نمى‌دارم و آخرت را دوست بدار؛ که آن جایگاه بازگشت تو است.

اى ابوذر، همانا جبرئیل گنجینه‌هاى این دنیا را بر استرى خاکسترى به نزد من آورد و گفت:اى محمّد همانا این‌ها زمین است که داشتن آن‌ها از بهرۀ تو در نزد پروردگارت خواهد کاست. من گفتم: جبرئیل اى حبیب من مرا به آن نیازى نیست. هنگامى که سیر شوم پروردگارم را سپاس مى‌گزارم و چون گرسنه شوم از او درخواست مى‌کنم.

أمالی شیخ طوسی / ترجمه حسن زاده ؛ ج 2 , ص 345

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *