سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت سوم

سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت سوم

 

سفارش رسول خدا به ابوذر

قسمت 3

اى ابوذر، همانا مؤمن گناهش را چونان صخره‌اى بر بالاى سرش مى‌بیند و مى‌ترسد به روى او بیفتد و کافر گناهش را چونان مگسى مى‌بیند که از کنار بینى‌اش مى‌گذرد.

اى ابوذر، همانا خداوند وقتى براى بنده‌اى خیر بخواهد گناهانش را میان دو چشمش ترسیم مى‌کند. پس اى ابوذر، به خردى گناه منگر بلکه بنگر که چه کسى را نافرمانى کرده‌اى.

اى ابوذر همانا جان مؤمن از گنجشکى که در قفسى انداخته مى‌شود بى‌قرارتر و ترسان‌تر است. اى ابوذر، هرکس که گفتار و کردارش برابر باشد همان کسى است که به بهره‌اش مى‌رسد و هرکس گفتار و کردارش برابر نباشد همان مردى است که باید خودش را سرزنش کند.

اى ابوذر، شخص به سبب گناهى که به آن دچار شده از روزى محروم مى‌شود.

اى ابوذر وقتى تو چیزى از آخرت مى‌خواهى و به دنبالش مى‌روى برایت آسان مى‌شود و وقتى چیزى از امور دنیا را مى‌بینى و به دنبالش مى‌روى برایت سخت مى‌شود؛ زیرا تو بر حالى هستى که از آن مى‌ترسى.

اى ابوذر دربارۀ آنچه به تو بهره‌اى نمى‌رساند سخن نگو؛ زیرا هیچ ربطى به تو ندارد و زبانت را نگاه‌دار ، چنان‌که روزى‌ات را نگاه مى‌دارى.

اى ابوذر همانا خداوند شکوهمند مردمى را به بهشت مى‌برد و آن قدر به آنان عطا مى‌کند تا سپردۀ‌شان به پایان رسد و بالاى ایشان مردمانى در درجات بالاترند که وقتى اینان به آن گروه بالاتر مى‌نگرند آنان را مى‌شناسند و مى‌گویند: پروردگارا اینان برادران ما هستند که با ما در دنیا بودند. پس به چه سبب ایشان را بر ما برترى دادى‌؟

گفته مى‌شود: هیهات، وقتى شما سیر بودید ایشان گرسنه بودند، وقتى شما سیراب بودید ایشان تشنه بودند، وقتى شما در خواب بودید ایشان برپا ایستاده بودند و وقتى شما در جایتان مى‌ماندید ایشان رهسپار مى‌شدند.

اى ابوذر همانا خداوند والا نور دیدگانم را در نماز نهاد و آن را محبوب من قرار داد، چنان‌که غذا را محبوب گرسنه و آب را محبوب تشنه قرار داد. گرسنه وقتى غذا مى‌خورد، سیر مى‌شود و چون آب بنوشد، سیراب مى‌شود درحالى‌که من از نماز سیر نمى‌شوم.

اى ابوذر همانا خداوند والا عیسى بن مریم را براى رهبانیّت برانگیخت و من براى دین راستین آسان برانگیخته شدم، زنان و عطر محبوب من قرار داده شد و نماز نور دیدگانم.

اى ابوذر هرگاه مردى در یک روز، غیر از نمازهاى واجب دوازده رکعت نماز بگذارد، برایش خانه‌اى در بهشت حقّى واجب است. اى ابوذر، نماز در این مسجد من برابر است با صد هزار نماز در مساجد دیگر مگر مسجد الحرام و نماز در مسجد الحرام برابر با صد هزار نماز در جز آن است و برتر از همۀ این‌ها نمازى است که مرد فقط‍‌ براى خدا در خانۀ خود مى‌گزارد به گونه‌اى که هیچ کس جز خدا او را نمى‌بیند.

اى ابوذر، همانا تو تا وقتى در نماز هستى در خانه آن پادشاه را مى‌زنى و هرکس بسیار در پادشاه بزند، سرانجام باز مى‌شود، اى ابوذر ،هر مؤمنى که براى نماز مى‌ایستد عطایاى میان او و عرش بر او فرو مى‌ریزد و فرشته‌اى بر او گمارده مى‌شود که فریاد بزند:اى پسر آدم اگر مى‌دانستى چه چیزى در نماز تو است و با چه کسى مناجات مى‌کنى، خسته نمى‌شدى و روى برنمى‌گرداندى.

اى ابوذر، خوشا اصحاب درفش‌ها در روز قیامت که درفش‌ها را بر دوش مى‌گیرند و از مردم به سوى بهشت پیشى مى‌گیرند. هان که آنان پیشى گیرندگان به مسجدها در بامدادان و جز آن هستند.

اى ابوذر، خانه‌ات را گور[تاریک]نکن. نمازى در آن بگزار تا به سبب آن گورت روشن شود. اى ابوذر، نماز ستون دین است ولى زبان بزرگ‌تر است و صدقه، گناه را نابود مى‌کند ولى زبان بزرگ‌تر است.

أمالی شیخ طوسی / ترجمه حسن زاده ؛ ج 2 , ص 345

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *