سرورانه ها-23

سرورانه ها-23

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه
سرورانه 23
سوال بی جواب کلمه شده و خیلی وقت ها کلمه نشده ی بسیاری این است که: مگر دنیا پر از ظلم و جور نیست؟ پس چرا شما تشریف نمی آورید؟! و کسی نیست به آن ها بگوید که خدای متعال از روز اول با مردمان عهد کرده که برای شما باشند نه شما برای آنان و شما خود فرمودید که جهت یاد آوری این تعهد و تکلیف با همین عنوان به شما عرض سلام و ادب شود: «السلام علیک یا میثاق الله الذی اخذه و وکّده»1 “سلام و سلامتی و تسلیم از ما بر شما که همان عهد الاهی هستید که خدای متعال از ما پیمان بر آن گرفته و تاکید بر آن فرموده است.”
ولی ما سرنا را از سر گشادش زدیم. شما را برای خود خواسته و می خواهیم و می خواهیم اگر شما تشریف آوردید مشکل ما مردمان را حل کنید و حالا کسی نمی گوید که اگر شما تشریف بیاورید این مردم با چنین تلقّی پای شما نخواهند ایستاد و فرمان بردار شما نخواهند بود؛ آنان شما را برای خود و برآورده شدن امیال خود می خواهند، نه خود را برای شما و میل شما.
آنان همین رفتار را در زیارت های خود نیز دارند: به زیارت مشاهد مشرّفه مشرّف می شوند و گمان دارند باید خواسته های خود را از آقا بگیرند و هر چه لازم دارند از او بخواهند ولی نمی گویند: «آقا! خدای متعال هر چه به ما داده به طفیل شما و صدقه ی سر شما و به وسیله شما به ما داده. شکر خدای متعال و تشکر از شما. و العفو، العفو که در مقابل این همه احسان، ما به جز قصور و تقصیر در حق شما کاری نکردیم.
البته مانعی نداردکه خادم نیازهای خود را از صاحب و سرور خود تقاضا کند. ولی مودبانه نیست که خادم بدون باور داشتن خادم بودن خود و انجام خدمت، فقط ابراز مایحتاج خود به آقا کرده و اصرار در برآورده شدن آن ها داشته باشد. تلقی او از آن سرور، چنین باشد که ما باید زندگی خود را بکنیم، بدون آنکه کاری به ایشان داشته باشیم. ولی هر وقت گرفتار شدیم به سراغ ایشان بیاییم، اگر چه ایشان به لطف و کرم و رافت خود هیچ سائلی را ناامید برنگرداند.
تاخیر در ظهور اگر فقط یک علت داشته باشد، آن هم سستی ما در امر امامت وجود مبارک امام زمان علیه السلام است.
از القاب مبارک آن حضرت “غریب” است و به فرمایش امیرالمومنین صلوات الله علیه: «الغریب من لم یکن له حبیب»2 “غریب کسی است که دوست واقعی ندارد.”
و این فرمایش در واقع حکایت حال ما با وجود مبارک امام زمان علیه السلام است. سیّدنا! العفو، العفو.

[1] مفاتیح الجنان/ زیارت آل یاسین

[2] تحف العقول/ صفحه 84

برگرفته از کتاب سرورانه ها
مولف: حسین درگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *