در یاد سفر قسمت یازدهم

در یاد سفر قسمت یازدهم

 

بسمه تعالی و بذکر ولیه

آنچه که در واقع آیت عظمای خدای متعال است قدرت نیست، علم است. اتفاقاً قدرت به آدم کبرویت می‌دهد، داشتنش نخوت می دهد. ولی علم اینطور نیست. خشیت به آدم می دهد و در آدم ایجاد خوف می کند. “ انّما یخشی الله من عباده‌‌العلماء” [1] انّما از ادات حصر است. یعنی این است و جز این نیست که از خدای متعال بنده های عالمش هست که می ترسند.

لذا دنبال فهمیدن خودتان بروید، دنبال فهمیدن قرآن بروید. دنبال فهمیدن ولایت امیر‌المؤمنین «‌صلوات الله علیه »بروید. دنبال آن چیزی بروید که روز قیامت از شما سؤال می کنند. آدمی که به مدرسه می رود، اگر عاقل باشد اهتمام، این خواهد بود که درس مدرسه را خوب بخواند. اگر کار اضافی کرد، آن کار اضافیش هم باز در جهت تفهیم بیشتر مطالب درسی خودش خواهد بود. بدلیل اینکه می‌گوید اینکه آخر از من سؤال خواهند کرد‌، این است.

مدت کوتاهی ما را به این دنیا آورده اند. سپس، از آنچه ما در این دنیا کرده ایم از ما سؤال خواهند کرد. آیا از ما سؤال خواهند کرد که آیا تو می‌توانستی از دیوار بدون در، رد بشوی؟ از ما سؤال خواهند کرد که تو می توانستی شق القمر کنی؟ از ما سؤال خواهند کرد که تو می توانستی چیز ساکنی را متحرک کنی؟ نه! ولی اول چیز یکه در اعمال ما از ما سؤال خواهند کرد، نماز است و این منافات ندارد با آنچه که از اعمال ما هست به ولایت امیر المؤمنین«علیه السلام» است.

در مورد آیه شریفه “ ثم لتسئلن یومئذعن النعیم” [2] فرموده اند: از آنهایی که مؤمن هستند با آنهایی که غیر مؤمن هستند دو جور سؤال خواهد شد. از غیرمؤمنین از همه چیز سؤال خواهد شد. حتی اگر در ظهر گرم تابستانی، لحظه ای در سایه درختی درنگ کرده باشند و نفسی تازه کرده باشند و رد شده باشند. از غیر مؤمنین حتی از نعمت آن یک لحظه سایه هم سؤال می شود و از مؤمنین نه‌‌‌، فقط از ولایت ائمه «‌علیهم السلام »سؤال خواهد شد و این با ظاهر آیه هم درست در می‌آید. نعیم را شما یک وقت می توانید جمع نعمت بگیرد. می توانید بعنوان صیغه مبالغه بگیرید. بعد بعنوان نعمت بزرگ معنی کنید. آن نعمت بزرگ، ولایت الهیه است، نعمت ولایت است. یک دانش آموز عاقل که یک معلم مهربانی هم داشته باشد که سؤالات را هم به او داده باشد، آیا می رود دنبال بازی و بیهودگی؟!!

[1] › سوره فاطر / آیه 28

[2] › سوره تکاثر / آیه 8

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *