در یاد سفر قسمت چهل و پنجم

در یاد سفر قسمت چهل و پنجم

 

باسمه تعالی بذکر ولیه

عملی که انسان انجام می دهد، چیزی بجز تعیّن و تجسّم و عینیّت بخشیدن به نیت و خواسته باطنی‌اش نیست. لذا در واقع اگر کسی، مثلا قصد می کند که آب بخورد، عمل آب خوردن چیزی بجز تحقق بخشیدن و عینیّت دادن به همین قصد آب خوردن نیست، به نیت آب خوردن نیست. لذا اتفاقی که می افتد این است، ‌شما اگر نیتتان را عوض کنید، عملتان خود به خود عوض میشود. اگر نیت آدم در اختیار آدم نباشد، پس عمل آدم که در اختیارش نیست دیگر!
بگذارید یک کلید به شما بدهم. اگر دلتان می خواهد امام زمانتان را دوست داشته باشید، دلتان برایش آب بشود؛ بعضی وقتها بنشینید در خودتان با رغبت و اشتیاق،‌ آن اشتیاقی که دلتان می خواهد، با ایشان خودتان را مواجه کنید. بالاترین مرتبه ها را انسان در ساحت مقدس امام زمان «‌صلوات الله علیه» به محبت ایشان است که می تواند کسب کند. آنهایی که یک همچنین چیزی دلشان می خواهد، با توجه به قواعد کلی که هست، می‌توانند بدست بیاورند.
لذا لزومی ندارد انسان برای تخلق به اخلاق حسنه با تخلیه از اخلاق سیئه، ریاضت بکشد، چه کند چه کند، . . . نه ! به همین ترتیب که به شما عرض کردم عمل کنید. مبنای این در واقع این است که انسان خودش را باور داشته باشد. انسان باور داشته باشد که خدای متعال او را مختار آفریده است.
لذا در تعریف عدل امیرالمومنین «صلوات الله علیه» می فرماید: “ العدل ان لا تتهمه‌” (بحار الانوار / جلد 5 / صفحه 52) عدل آن است که خدا را متهمش نکنید. همین معنا را امام صادق «صلوات الله علیه» به نحو دیگری توضیح می دهند . “ و اما العدل ان لا تنسب الی خالقک ما لامک علیه” (بحار الانوار / جلد 5 / صفحه 17) عدل آن است که به آفریدگار خود نسبت ندهی آنچه را که اگر آن در تو بود خدا سرزنشت می کرد. یا اگر در تو بود بخاطر آن تو سرزنش می شدی. یعنی سیئات و گناهان خودت را به خدا منسوب نکن.
یک نکته لطیفی به شما عرض کنم: چه بسا که جیب آدم پر از پول باشد، ولی اگر آدم نداند و متذکر نباشد که جیب من پر از پول است، خوب کانه مثل آدمی هست که هیچی پول ندارد. حواسش نیست داخل جیبش پول است. برخورد کرده خریدی می‌خواهد بکند،‌ احتیاج به پول پیدا کرده، حواسش نیست که توی جیبش پول است. لذا درست مثل آدم فقیر می ماند. ولی اگر متذکر به این بود که هرچه پول می خواهد توی جیبش هست، آن وقت همه کاری می تواند بکند.
انسان این شکلی است. خدای متعال جیبش را پر از پول کرده است. آنقدری که هر چه بخواهد هست، ولی متاسفانه انسان متذکرش نیست و خدای متعال انسان را خوب خواسته، دانا خواسته، اعلی خواسته و اگر خواسته امکاناتش را هم باید بخواهد. آن هم به همین سادگی.

امیدواریم که سلسله مباحث در یاد سفر، برای دوستان و عزیزان مخاطب مفید و موثّر واقع گردیده باشد. التماس دعا

پایان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *