در یاد سفر قسمت سوم

در یاد سفر قسمت سوم

 

امیر المؤمنین «صلوات الله علیه» درباره آرزو می فرماید : “ الاَملُ کَسّرابِ یغُرّ من رآهُ ویخلف من رجاه‌ ”[1] یعنی آرزو به سرابی می ماند، بیننده اش را می فریبد و دلبسته ی به خود را ناکام می‌گذارد.

در مقابل مطلبی که در مورد اجل داشتند، می فرمایند: “ اکذب شئ الامل ”[2] یعنی دروغترین چیزها آرزو است. آرزو، چیزی جز خواسته ی ما و خیال ما نیست. الان واقعیتی ندارد. این به این معنی نیست که انسان برنامه ریزی نباید داشته باشد. آرزو دل بستن به مقوله ها و چیزهایی است که در آینده انسان می خواهد به آن برسد و از الان به آنها دل داده، رو به آنها کرده و خودش را به آنها سپرده است.

باز آن حضرت می‌فرماید: “ ومن الحمق الاتکال علی الامل ”[3] یعنی اتکا به آرزو از حماقت است، ناشی از حماقت است.

پس مطلبی که گفته شد این که دل بستن به آرزو از حماقت است و از سر جهل است جهل همان حاکم بر ولایت شیطان است.

امیر‌المؤمنین «صلوات الله علیه» می‌فرماید : “ الجاهل یعتمه علی أمله ویقتصر فی عمله”[4] یعنی جاهل بر آرزو اعتماد می کند و در عمل خودش کوتاهی می کند.

شما در زندگی به وفور می بینید آنهایی که با آرزوها و خیالاتشان زندگی می کنند و دلخوش به اینها هستند، اولا آنها چشمشان از طرفی به واقعیت زندگی بسته می شود و دائما دلخوش و دل مشغول به مقولاتی هستند که واقعیت زندگی شان را تشکیل نمی دهد.

دیگر اینکه آنهایی که در روانشناسی یا مسائل پزشکی کار کرده اند، می توانند این را متوجه شوند. آن مقداری که فعالیت ذهنی از انسان انرژی تلف می کند، فعالیت بدنی انرژی تلف نمی‌کند‌. چند برابر آنی که در فعالیت های بدنی از انسان انرژی تلف می شود، در فعالیت های ذهنی از انسان هدر می رود. لذا شما به سادگی می توانید سه ساعت کار یدی بکنید ولی سه ربع که کار ذهنی می کنید، می بینید که خستگی دومی از اولی بیشتر است. کوفتگیِ بدنیِ دومی از اولی بیشتر است. در حالیکه شما با بدنتان کاری نکردید. فقط مطالعه می کردند، فکر می کردید، مشکل علمی را می خواستید حل کنید یا سعی می‌کردید مطلب علمی را بفهمید.زندگی در خیالات و با خیالات، در واقع به تکاپو واداشتن ذهن است و این انسان را بدون اینکه کار مفیدی انجام دهد خسته می کند.

[1] › شرح فارسی غرر ودرر آمدی 2 / 74

[2] › همان مدرک 2 /271 و نظیر همان در 6 /382

[3] › همان مدرک 6 / 71

[4] › همان مدرک 2 /9

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *