در یاد سفر قسمت بیست و هفتم

در یاد سفر قسمت بیست و هفتم

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

در یاد سفر قسمت بیست و هفتم

نوع چهارم از انحای ذکر الموت، مراقبت نسبت به بعد از موت است. توجه داشتن نسبت به اتفاقات بعد از مردن است.

خدای متعال می فرماید:“ یا ایها الناس اتقوا ربکم ان زلزله الساعه شئ عظیم”[1] ای مردم پروردگارتان را پاس بدارید و مراقب باشید. این حقیقتی است که زلزله قیامت خیلی بزرگ است. بسیار عظیم است.

هر کسی به اندازه خودش می گوید خیلی. خیلی هر کسی قد خودش است حالا خدا می گوید خیلی بزرگ است.

“ واتقوا الله واعلموا انکم الیه تحشرون”[2] خدا را دائما به یاد داشته باشید. خدا را پاس دارید و بدانید که شما در پیشگاه او گرد خواهیدآمد.

آیه بعد:“ واتقوا یوما ترجعون فیه الی الله”[3] دائما در یاد روزی باشید، تقوا و مراقبت و پاسداری از روزی بکنید که نزد خدای یکتا باز گردانده می‌شوید. که در آن روز بسوی خدا برگردانده می شوید. ببینید دائما یاد قیامت باشید واتقوا یوما ترجعون فیه الی الله. نمی فرماید بعضی وقتها.

آیه بعد:“ واتقوا یوما لا تجزی نفس عن نفس شیئا ”[4] دائما یاد روزی باشید که هیچ کس از جانب کس دیگر جزا داده نخواهد شد، چیزی نخواهد گرفت.

آیه بعد: “واتقوا الله واعلموا ان الله شدید العقاب”[5] دائما یاد خدا باشید، پاسدار خدا باشید وبدانیدکه خدا سخت کیفر می دهد.

آیه بعد:“ واتقوا النار التی وقودها الناس و الحجاره”[6] دائما در یاد آتش باشید، پاسدار آتشی باشید که سوخت آن مردم و سنگ هستند.

ببینید آتش بخواهد شعله بگیرد، یک چیزی داخلش می اندازند. ما مثلا کاغذ می اندازیم، علف خشک شده می اندازیم، این باعث آتش گرفتن می شود. بعد برای اینکه آتش ماندگار شود و زود از بین نرود، چیزی درش می اندازند که آتش را در خودش نگه دارد، مثل آهن، مثل سنگ. بعد خدا می فرماید: سوخت آن آتش، سنگ و مردمند. یعنی چی؟ یعنی جوری خواهد بود که آتش به جان آنهایی که در آتش هستند خواهد نشست و این در حالتی هست که در آن آتش بجز مردم، سنگ هم هست.یعنی باز چیزهای دیگری هست که آتش را به جانش گرفته و لذا آن چیزی که روی آن انداخته شده را به جز خود آتش، این هم باز به آن آتش منتقل می کند.

[1] › سوره حج/ آیه 1

[2] › سوره بقره / آیه 203

[3] › سوره بقره / آیه 281

[4] › سوره بقره/ آیه 48 و123

[5] › سوره بقره / آیه 196

[6] › سوره بقره / آیه 24

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *