دریاهای نور

نور

 

او دانش را در چهار سالگی نزد پدر آغاز کرد و در سایه توجه خاص پدر دانشمند، با هوشی سرشار و خدادادی به تحصیل علوم پرداخت و بیشتر تحصیلات او در علوم دینی در خدمت پدرش، مدرس بزرگ اصفهان و روحانی طراز اول عصر، بود.

در اندک زمان، مراحل مختلف علمی را یکی پس از دیگری طی کرد. نبوغ و بالندگی علمی او به حدی بود که در سن چهارده سالگی از ملاصدرا اجازه روایت گرفت‼️

محدث قمی نوشته است: «اگر اجازه در سال آخر عمر ملاصدرا باشد، در این وقت علامه مجلسی سیزده یا چهارده ساله و ابتدای ظهور استعداد و نبوغ این عالم جلیل [بوده] است.»

او در عصری می‌زیست که فلسفه و عرفان، فقه و حدیث اهل بیت (علیهم‌السلام) را تحت الشعاع قرار داده بود و علمای شیعه بیشتر میل به فلسفه داشتند و فقه و حدیث در درجه دوم اهمیت قرار داشت.
اادامه این وضع روایات اهل بیت (علیهم‌السلام) را مورد تهدید قرار می‌داد. از این رو تمام تلاش خویش را برای حفظ این میراث ارزشمند به کار می‌گیرد. وی در مقدمه کتاب گرانسنگ خویش این‌گونه می‌نویسد:

“من در نتیجه مطالعات خود تمام علوم را در کتاب خداوند و اخبار خاندان پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) یافتم و دانستم که
✨دانش قرآن، عقول بندگان را برای استنباط خود کافی نمی‌داند و
✨جز پیغمبر و امامان معصوم (علیهم‌السلام) که پیک وحی در خانه‌های آنان فرود آمده، کسی به آن احاطه پیدا نمی‌کند…
?در نتیجه از میان علوم دینی، جست‌وجوی اخبار ائمه (علیهم‌السلام) را برای کار خود برگزیدم،
✨چرا که اخبار خاندان پیامبر را کشتی نجات یافتم که مملو از نیک‌بختی‌هاست…
✨من در طی منازل یافتم که علوم اهل بیت (علیهم‌السلام) آدمی را به هرگونه عزت نائل می‌گرداند
✨و به حکمتی بر نخوردم جز آنکه گزیده آن را در گفتار آل محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) دیدم و
✨ به حقیقتی دست نیافتم مگر اینکه ریشه را در آنجا یافتم.
?بعد از پژوهش در کتب مشهور، به جست‌وجوی در «اصول معتبر گمنام» پرداختم، کتاب‌هایی را که در گذشته به واسطه شاهان مخالف شیعه یا به خاطر رواج علوم باطله در میان نادان‌ها و یا به لحاظ کم‌توجهی عده‌ای از علما فراموش گشته‌بود، با اینکه آثار خاندان وحی از هر علم جامع‌تر و کامل‌تر است؛
لذا برای تأمین این منظور در شرق و غرب به جست‌وجوی آن کوشیدم.

عده‌ای از برادران دینی‌ام به من در این راه یاری رساندند و به هر نقطه که امکان داشت سر زدند، تا به فضل خداوند بسیاری از کتب قدیم و اصول معتبره مورد استفاده گذشتگان جمع‌آوری شد و در میان آن‌ها بر بسیاری از مدارک احکام دین آگاه شدم…
من بعد از یاری خداوند، عزم کردم که همه را در کتابی بزرگ با فصول و ابواب منظم جمع کنم، بحمد اللّه آنچه می‌خواستم به بهترین وجه انجام یافت.
نظر به اینکه کتاب مشتمل بر انواع علوم و حکمت‌هاست، آن را بحار الانوار (دریاهای نور) جامع گوهرهای ائمه اطهار (علیهم‌السلام) نامیدم.»

@haghayeghe_nagofte

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *