باب الحسین47

باب الحسین47

 

صداقت و سماجت در دعا و توسّل برای حسینی­ شدن

شرط لازم در استجابت دعا اوّلاً صداقت است. کسی هم که صداقت داشته باشد، آثاری بر آن مترتّب است و آن این­که: تا وقتی برآورده نشده، از خواستن و طلب­ کردن دست برنمی­ دارد؛ لذا از آثار صداقت، سماجت است که شرط کافی برای استجابت دعاست؛ شرط لازم: صداقت، شرط کافی: سماجت.

امام باقر علیه ­السَّلام فرمودند:

«لا و اللهِ لا یُلِحُّ عَبدٌ عَلَی اللهِ عزَّوجلَّ إلّا استَجابَ اللهُ لَهُ.» الکافی 2 : 475

نه، به خدا سوگند هیچ بنده ای به (درگاه) خدای عزّوجلّ اصرار نورزد جز این­که خدا دعایش را مستجاب کند.

لذا برای این­که کسی بخواهد دعایش مستجاب بوده باشد، یکی می­ تواند به دنبال استغفار، مغفرت، تـقوا، تواضع بوده باشد، یا نه؛ یکی هم می ­تواند در واقع به همین سماجت کردن و شدّت بخشیدن به صداقتش تکیه کند. فرموده ­اند:

«مَن قَرَعَ باباً و لَجَّ وَلَج»؛ کسی که دری را بکوبد و از کوبیدن دست برندارد، بالأخره می ­شود که آن در به رویش باز شود و وارد بشود.

«مَن طَلَبَ شَیئاً و جَدَّ وَجَد»؛ اگر کسی دنبال چیزی بود و جدّ و جهد کرد و از آن دست برنداشت، بالأخره پیدا می ­کند.

لذا فرموده ­اند وقتی که می­ خواهید دعا کنید، درخواستی دارید، قنوت بگیرید، مثل این­که گرسنه ­ای غذا می ­خواهد، طلب کنید؛ گرسنه چگونه با همه­ ی وجود، صادقانه درخواست و طلب می­ کند، آن­ طور دعا کنید و حاجت خودتان را بخواهید؛ با خضوع، خشوع، التماس.

«حسینی»­شدن کم ­قیمت نیست، به نوبه­ ی خودش قیمتی ­ترین است؛ لذا نباید متوقّع بود که آن را آسان به دست آورد. با این حال همین مقدار که به هر قیمتی به دست بیاید، آسان و ارزان به دست آمده است.

گریه و زاری و سوختن برای ایشان، البتّه از لوازم است و نشانه­ ی محبّت داشتن برای ایشان و مصیبت ­زده بودن برای ایشان است.

امام­ حسین علیه ­السّلام؛ جلوه­ ی مجدّد رسول­ الله صلَّی ­الله ­علیه­ وآله

تقارن بعثت رسول اکـرم صلَّی ­الله­ علیه­ وآله ­وسلّم و حرکت امـام حسین علیه ­السَّلام به طرف کربلا از سر اتّفاق و تصادف نیست واقعه ی کربلا جلو ه ­ی مجدّد رسول اکرم صلَّی ­الله ­علیه ­وآله ­وسلّم به امـام حسین علیه ­السَّلام است، و جلوه ی رسول اکرم صلَّی­ الله­ علیه ­وآله ­وسلّم به نبوّت، اعظم جلوات الاهیّه است؛ فتأمّل.

مسلمانی اگر خواسته باشد به اعلامرتبه­ و اعظم منزلت دست یابد، گریزی از حسینی ­شدن ندارد. نقطه ­ی آغاز حرکت به کربلا می­تواند نقطه ­ی آغاز تنظیم توجّه هر کسی برای حسینی­ شدن در همراهی با کاروان کربلاییان باشد. در صورت همراهی خالصانه و توجّه جانانه می­توان امیدوار بود که به فضل الاهی و عنایت صاحب عزا؛ حضرت صدّیقه ­ی کبریٰ سلام­ الله­ علیها، در روز عاشورا بهره ­ای از منزلت شهیدان یا اسیران علیهم ­السَّلام برده باشد.

برگرفته از کتاب باب الحسین

اثر حسین درگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *