باب الحسین 38

باب الحسین 38

 

ارتباط امام­ حسین و امام ­عصر صلوات­ اللّه ­علیهما

مشابهت دو ساحت مقدّس حسینی و مهدوی علیهما­السّلام

وجود مبارک اهل بیت علیهم ­السَّلام بـه خواست خدای متعال و عنایت خودشان بایـد در ما حضور داشته باشند و ما ایشان را و بـا ایشان زندگی کنیم، و در این بین وجود مقدّس امیرالمؤمنین و سیّدالشّهدا و امام عصر صلوات­­ الله­ علیهم اهمّیّت خاصّی دارند. همان­طور که در مراتب قرآنی و بیانات خدای متعال (کهیعص)1 در مورد سیّدالشّهدا صلوات ­­الله ­علیه هست، در مورد امام زمان سلام­ الله ­علیه هم (حمعسق)2 می ­باشد و مشابهت­ های جدّی بین این دو ساحت مقدّس و مبارک وجود دارد.

امام عصر علیه ­السَّلام در مورد (کهیعص) فرمودند:

«فالکافُ اسمُ کَربَلاء، و الهاءُ هَلاکُ العِتـرَه، و الیاءُ

یَزید و هُوَ ظالمُ الحُسَینِ علیه­ السَّلام، و العَینُ عَطَشُه، و الصّادُ صَبرُه.»3

“کاف” اسم کربلا و “هاء” هلاکت عترت و “یاء” یـزیـد کـه ظلم­ کننـده بـه امـام حسین است و “عین” عطش آن­ حضرت و “صاد” صبر اوست.

امام باقر علیه­السَّلام در مورد (حمعسق) فرمودند:

«عَدَدُ سِنِّیّ القائم علیه­ السَّلام.»4

شماره­ ی سالیان حضرت قائم علیه­ السَّلام است.

جلوه­ ی مبارک سیّدالشّهدا عالَم پُرکُن است، وجود مقدّس امام زمان هم همین ­طور؛ نهایت آن­جا به نوعی و این­جا هم به نوعی دیگر.

قاعده ­ای در ادبیّات عرب در مورد بررسی لغات هست که عقلاً مطلب درستی است. در مورد بررسی لغات می­ گویند: «زیاده المبانی تدلّ عَلیٰ زیاده المعانی»؛ یعنی اگر یک لغت در اوزان و صورت ­های مختلف صرف شده باشد، یک معناست به صورت­ های مختلف، مثل «رحمان» و «رحیم». آن لغتی که حروفش بیشتر است، کثرت معنا و تراکم معنا در آن بیشتر است. بر اساس شواهد و قرائن و دلالات و اخبار؛ رحمان، رحمت خدای متعال است برای عام؛ ولی رحیم، رحمت است برای خاص.5

در بین حروف مقطّعه که در قرآن مجید ذکر شده است، این دو مجموعه­ ی مبارک و مقدس بیشترین حروف را دارند؛ (ک ه ی ع ص) و (ح م ع س ق). این مطلب از این منظر هم قابل دقّت است.

برگرفته از کتاب باب الحسین

اثر حسین درگاهی

مریم (19) : 1
الشوریٰ (42) : 1
کمال الدّین 2 : 461
المحجّه فیما نزل فی القائم الحجّه علیه ­السَّلام: ذیل همان آیه­ی شریفه
تفسیر القمی 1 : 28

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *