باب الحسین 27

باب الحسین 27

 

حسینی شدن ؛ راه آسان رفتن به بهشت

نکته­ ای را یکی از بزرگان فرموده ­اند که نکته­ ی خیلی مهمّی است و من هم مستقیماً از ایشان شنیده ­ام.

فرموده ­اند: اگر شما علم نسبت به یک چیزی پیدا کنید؛ به یک معنایی، به یک حقیقتی، به یک مقصدی اگر علم پیدا کنیدـ نه فقط اطّلاعات داشته باشیدـ فهم پیدا کنید، رسیدن به آن دیگر مشکل نیست. با یک قاعده­ ی ساده­ای می ­شود به آن رسید؛ با مواظبت کردن به آن، مشکل نیست، می ­شود به آن رسید؛ ولی مهم این است که اوّل آدم فهمش را پیدا کند.

بر این اساس می ­شود گفت که بهشت رفتن مشکل نیست؛ به شرط این­که آدم اوّل فهم درستی از بهشت پیدا کند.حالا آن چه فهمی است؟ طبق چه قاعده­ ای است؟

رسول اکرم صلَّی­ الله ­علیه ­وآله ­و سلّم در آن حدیثی که در مورد خلقت انوار مقدّسه­ ی خمسه­ ی طیّبه صلوات ­­الله ­علیهم می ­باشد، در آخر آن حدیث شریف فرمودند: خدای متعال از نور فرزندم حسین، بهشت و حورالعین را خلق کرده است.1 این بدین معناست ­که: بهشت مال امام حسین علیه­ السَّلام است. چیزی که از مال شما و به دست شما درست شده باشد، آن مال شماست. قاعده­ ی عقلی و انسانی همین است.

وقتی در آن حدیث می ­فرمایند که خدای متعال از نور هر یک از خمسه ­ی طیّبه چیزهایی را خلق کرده؛ خدای متعال به دست مبارک خود ایشان خلق کرده؛ به ولایت خود ایشان خلق کرده است. بهشت هم از نور امام حسین علیه­ السَّلام، به دست خود امام حسین علیه­ السَّلام خلق شده؛ پس مال امام حسین علیه ­السَّلام است. بنابراین، بهشت رفتن یک قاعده­ ی کلّی دارد؛ آن هم این­که حسینی باشیم. کسی که حسینی باشد زودتر از همه، بیشتر از همه، جلوتر از همه و آسان­تر از همه به بهشت می ­رود.

بهشت حسینی است و بهشتیان حسینی­ اند
یک نکته­ ی قیمتی و شیرین در مورد امام حسین علیه ­السَّلام:

در آن روایت شریفه در مورد واقعه ­ی خلقت که وجود مقدّس رسول اللّه صلَّی­ الله­ علیه­ و آله ­وسلّم به عمویشان عبّاس می­فرمایند که انوار خمسه­ ی طیّبه علیهم­ السَّلام را خدای متعال خلق کرد و از هر کدام چیزی را آفرید، در مورد مقام نورانی سیّدالشّهدا صلوات­­ الله علیه می ­فرمایند:

«… ثُمَّ فَتَقَ نورَ وَلَدِیَ الحُسَینِ فَخَلَقَ مِنهُ الجَنَّهَ و الحورَ العِینَ…»2

«سپس (خدای متعال) نور فرزندم حسین را شکافت، پس از نور او بهشت و حورالعین را آفرید…»

یک معنی این­که بهشت از نور مقدّس امام حسین علیه­ السَّلام آفریده شده این است: بهشت مال امام حسین علیه ­السَّلام است.

یک معنی این­که از نور مبارک ایشان بهشت خلق شده یعنی این­که: بهشت اصلاً حسینی است. در واقع، مقام نورانی ایشان خود ایشان است، چیزی جدای از ایشان نیست. حالا از آن نور مبارک، بهشت را خلق کرده­ اند؛ پس آن کسانی هم که حسینی هستند در عالَم، از وجود مبارک ایشان چیزی در آن­ها هست.

شما یک وقتی مشرّف م ی­شوید به یک حرم مبارک و مطهّری، کمی نمک به شما می ­دهند برای تبرّک، می ­برید آن را به خانه و می­دهید به همسرتان و او مخلوط نمک خانه می­ کند و در ظرف نمک می­ ریزد؛ همه­ ی آن نمک در واقع متبرّک می ­شود. نمکی که نـه تأثّـر را قبـول می ­کند، نه انفعال قبول می ­کند، می ­شود از آن نمکی که از حرم مبارک آورده شده است. یک ذرّه از نور مبارک ایشان، از گِل مطهّر ایشان، از خاک درِ خانه­ ی ایشان، هر جا بوده باشد، حال و هوای آن­جا را عوض می ­کند. حالا این­جا صحبت یک­ذرّه و دو ذرّه نیست؛اصلاً بدون این­که چیز دیگری آمیخته ­اش باشد، از نور مطهّر امام حسین علیه ­السَّلام بهشت را درست کرده ­اند؛ پس یک معنی­اش این می ­شود که اصلاً بهشت حسینی است.

یک معنی­اش هم این است که بهشت اصلاً مال سیّدالشّهداست، ملک ایشان است؛ چون از خود ایشان آن­جا را خلق کرده ­اند. از خود ایشان هم که سلب مالکیّت نشده، هنوز هم مال خودشان است؛ پس آنی هم که آن­جا خلق شده مال ایشان است.

حال کـه چنین است و بهشت حسینی است و مال امام حسین علیه­ السَّلام است؛ پس اگر کسی بخواهد برود در آن، رضایت امام حسین علیه ­السَّلام را می­ خواهد، هر کسی که بخواهد به بهشت برود باید حسینی بوده باشد؛ لذا همـه­ ی انبیا و اولیا برای امام حسین علیه ­السَّلام گریه کرده ­اند، خدای متعال برای انبیا علیهم­ السَّلام روضه خوانده، حضرت جبرئیل علیه ­السَّلام روضه خوانده و آنان گریسته­ اند.3

برگرفته از کتاب باب الحسین

اثر حسین درگاهی

1- بحارالأنوار 25 : 16، از ریاض الجنان و 57 : 192 ، از مصباح الأنوار

2- بحارالأنوار 15 : 11، از ریاض الجنان

3- بنگرید: بحارالأنوار 44 : 243، باب 30 (اخبار الله تعالیٰ أنبیائه و نبیّنا صلَّی­الله­علیه و آله بشهادته)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *