باب الحسین 15

باب الحسین 15

 

امام حسین علیه­ السّلام ؛ نهایتِ بی ­نهایت

حضرت اباعبداللّه صلوات ­­الله ­علیه، نهایتِ بی ­نهایت هستند. انسان درِ خانه­ ی هر کدام از ائمّه علیهم­ السَّلام که بایستد، عنایت آن امام، انسان را به درِ خانه­ ی امیرالمؤمنین صلوات ­الله­ علیه می ­برد و امیرالمؤمنین، انسان را به درِ خانه­ ی رسول اللّه می­ برد و به درِ خانه ­ی رسول اللّه هر که برسد می ­فهمد که نهایت بی­نهایت ­آن­ جاست.

مقام خاتم­ الأنبیاصلَّی ­الله ­علیه­ وآله­ وسلّم مقصد اقصیٰ برای تمام اولیا می ­باشد. آن­ حضرت راجع به سیّدالشّهدا صلوات ­الله­علیه فرموده ­اند:

«حسینٌ مِنّی و أنا مِن حُسین.»1.

حسین از من است و من از حسین هستم.

یعنی: همین­ جا که من هستم، امام حسین هم همین­ جاست.

محمّدبن­ مسلم گوید: از امام باقر و امام صادق علیهماالسَّلام شنیدم که می­ فرمودند:

«إنَّ اللهَ تَعالىٰ عَوَّضَ الحُسَینَ علیه­ السَّلام مِن قَتلِهِ أن جَعَلَ الإمامَهَ فی ذُرِّیَّتِهِ، و الشِّفاءَ فی تُربَتِهِ، و إجابَهَ الدُّعاءِ عِندَ قَبرِهِ، و لا تُعَدُّ أیّامُ زائِرِیهِ جائِیاً و راجِعاً مِن عُمُرِه.»

به ­راستی که خدای تعالیٰ به عوض قتل حسین علیه ­السَّلام، امامت را در ذرّیّه­ ی او و شفا را در تربت او و اجابت دعا را نزد قبر او قرار داد و ایّام (عمر) زیارت­ کنندگان او در رفت و برگشت، از عمر آنان به حساب نمی­ آید.

محمّدبن ­مسلم گوید:

به امام صادق علیه­ السَّلام عرض کردم: این جلالت به سبب امام حسین علیه ­السَّلام است که به آن نایل می­ شوند، پس چه چیزی برای خود ایشان است؟

آن ­حضرت فرمودند:

«إنَّ اللهَ تَعالیٰ ألحَقَه بِالنَّبیِّ صلَّی ­الله­ علیه­ وآله­ وسلّم ؛ فکانَ مَعَهُ فی دَرَجَتِهِ و مَنزِلَتِهِ…»2

به­ راستی که خدای تعالیٰ او را به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ملحق نمود؛ پس با او، در درجه ­ی او و منزلت (جایگاه) او می­باشد.

امام حسین علیه ­السّلام ؛ اوّل و آخر و ظاهر و باطن

سوختن انبیا و اولیا علیهم­ السَّلام؛ از «حسینٌ مِنّی و أنا مِن حُسینِ»خاتم­ النّبیّین تا «یا لَثاراتِ الحسینِ علیه­ السَّلام»3 خاتم­الوصیّین؛ یعنی: همه چشم و دل به سوی سیّدالشّهدا داشتن؛ یعنی: معرفت و محبّت الاهیّه در گرو معرفت و محبّت سیّدالشّهدا بودن؛ یعنی: در مسیر هدایت الاهی «هو الأوَّل و الآخر و الظّاهر و الباطن».

برگرفته از کتاب باب الحسین

حسین درگاهی

1- بحارالأنوار 43 : 261، از کشف الغمّه

2- موسوعه الإمام الحسین علیه­ السّلام 21: 1306، از امالی شیخ طوسی

3- عیون أخبار الرّضا علیه­ السّلام 1 : 299

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *