باب الحسین قسمت 65

گریه بر امام حسین

 

راهی برای زیادشدن محبّت سیّدالشّهدا صلوات الله علیه

یکی از راه هـای زیادشـدن محبّت اهـل بیت علیهم السَّلام، زیـارت آن هاست. این خواسته که برای نوع ما الحمد للّه مطرح است که چگونه می شود محبّت را زیاد کرد، یکی اش این است: اصلاً دیدن آن ها دل را می بَرد.
این دیدن فقط این نیست که آدم از این جا بلند شود برود حرم، نه؛ یکی اش این است: همین نکته هایی که در مورد وجود مقدّس سیّدالشّهدا صلوات الله علیه است و احـادیث ایشان، این در واقـع صحبت های وجود مقدّس خود ایشان است. صحبت هر کسی، فرمایش هر کسی، باطن آن هاست. وقتی که آدم یادشان می کند چه-قدر در دل آدم می نشیند! این دل نشینی، این که آدم دلش می رود آن طرف، مال همان، ولو نمی از یمی از آن شناخت است که به آدم دست می دهد؛ آن گوشه ی جمالی است که به آدم نشان می دهند. گفت:
یک لمعه ز روی لیلی ات بنمایم عاقل باشم اگر تو مجنون نشوی

محوریّت  گریه برسیّدالشّهدا علیه السّلام در یافتن معارف

در تجدید محبّت نسبت به اهل بیت علیهم السَّلام و تشدید آن، هیچ کدام به شدّت روضه برای ساحت مقدّس سیّدالشّهدا علیه السَّلام کارساز نیست. به همین دلیل است در واقع توجّهات به سیّدالشّهدا علیه السَّلام در معارف و تربیت دینی، محوریّـت دارد. بـه جز امـام صادق علیه السَّلام، اوّلاً امام حسین علیه السَّلام اباعبداللّه هستند. تا کسی ـ براساس روایات و دلالت آیات ـ دلش برای سیّدالشّهدا علیه السَّلام نسوخته باشد، از معارف اهل بیت علیهم السَّلام نمی تواند بهره ببرد.

«عشق» در کربلاییان
«عشق» هر چه باشد، فقط در کربلاست!
«عشق» کاری می کند که مسلمان چه قبل از کربلا و چه در کربلا، مسلم و مسلم می شود؛ آدم و نوح و موسی و عیسی می شود؛ زیارت وارث می شود؛ وارث می-شود؛ هر چه او خواهد همان می شود؛ جانم حسین می شود؛ «عشق» حسینِ جان است؛ چون جانش حسین است؛ «حسین» صد و بیست و چهار هزار بار عشق است! اللّه اکبر.
در حدیثی از امام باقر علیه السَّلام ، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه ـ در عبورشان از کربلا، در وصف شهیدان کربلاـ فرمودند:
«مُناخُ رکابٍ و مًصارِعُ عَشّاقٍ شُهَداء لا یَسبِقُهم مَن کانَ قبلَهم و لا یَلحَقُهم مَن بَعدَهُم.» بحارالأنوار 41 : 295، از الخرائج.
(این جا) محلّ پیاده شدن سواران و بر زمین افتادن عاشقانِ شهیدی است که قبل از آنان کسی بر ایشان سبقت نجسته و بعد از آنان، کسی به ایشان نمی رسد.
امام حسین علیه السّلام ؛ فصل مشترک محبّت ها

ظهور و جلوه ی امام حسین علیه السَّلام در عاشورا، فصل مشترک همه ی عاطفه-ها و محبّت هاست؛ از اوّلین و آخرین؛ از جنّ و اِنس و مَلک؛ از خدای متعال و بندگان او.
بیایید برای ظهور و رجعت او دل ها را به حضور محبّت او، یک دله کنیم و زمین و آسمان را با آن آغشته کرده و خاک را از دوباره با گلاب آن، گِل کنیم، تا شاید…

برگرفته از کتاب باب الحسین
اثر حسین درگاهی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *