باب الحسین قسمت 64

امام حسین

 

ابراز و اظهار محبّت باطنی
معرفت و محبّت دو مقوله ی جدا از هم هستند، ولی به یک جایی می رسد که این معرفت و محبّت هر دو یکی می شوند.
این نکتـه ی فوق العاده ای است، از نظر کاربردی خیلی به درد آدم می خورد. خدای متعال این را خواسته که همه ی وجود آدم بوده باشد معرفت و محبّت اهل بیت علیهم السَّلام که حبیب خدای متعال هستند. عالَم تکوین که اختیاری ما نیست در خلقت، امّا آن جایی که اختیاری است که عالَم تشریع و عالَم بندگی بوده باشد، این دست خودمان است که این مایه ی اوّلی را که خدای متعال داده به عنایت خودش تمامش کرده، به کمالش برسانیم.
تمام و کمال آن محبّت و معرفت این است که همه ی وجود آدم را معرفت و محبّت وجود مقدّس امام علیه السَّلام پُر کند، بعد در موطن نفس انسان همان اتّفاقی بیفتد که در قرآن مجید خدای متعال فرموده: (النَّبیُّ أولیٰ بِالمُؤمِنینَ مِن أنفُسِهِم) الأحزاب (33) : 6 پیامبر به مؤمنان از خودشان أولی است (الویّت دارد).
یعنی یک وقتی به خودش می آید می بیند حضور او در موطن نفس آدم بیش از حضور خـود آدم در خـودش است. آن خطّ سلـوک رحمانی و شریـعت محمّدی صلَّی الله علیه وآله وسلّم این جاست.
یکی از راه های زیادکردن محبّت که در احادیث هم هست، ابرازکردن محبّت است؛ آشکارکردن محبّت است (المحاسن 1/ 415)
نه ادا درآوردن، اگرچه ادا درآوردنش و حتّی غیرصادقانه اش هم بی تأثیر نیست. حدّاقل این که آدم جلوی ظهور و بروزش را نگیرد. جاهایی که دل می سوزد و از چشم اشک می آید در واقع این همان محبّت است که دل را می سوزاند؛ از آن ته دل بیرون آمده. محبّت را به آتش تشبیه کرده اند، این آتش دارد می سوزاند.
بعد آن وقت می شود قطره قطره اشک و از چشم می آید؛ لذا از بهترین وسیله های تشدید محبّت، گریه کردن برای محبوب است؛ لذا همین مجالس روضه، مجالس عزا بهترین جا و بهانه است برای این که آدم با همه ی وجود آن محبّت را در موطن نفسش ظاهر بکند یا آن محبّت ظاهر بشود. برای همین است آن هایی که این مطلب را می دانند اتّفاقی روضه نمی روند؛ بلکه در خصوص مجلس روضه برای خودشان برنامه دارند، اقلّاً هفته ای یک بار می گویند یک روضه ای داشته باشیم یا برویم جایی که برای امام حسین علیه السَّلام گریه کنیم.

برگرفته از کتاب باب الحسین
اثر حسین درگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *