باب الحسین قسمت 52

اربعین

 

9. استقبال و آمادگی قبل از محرّم
همچنین نکته ای که به گمانم خیلی حائز اهمّیّت است اینکه شما به هر حرمی که بخواهید نزدیک شوید مثل اینکه به هر بوستان یاگلستانی بخواهید وارد شوید هنوز به آنجا نرسیده می بینید نسیمی که می آید، بـوی گُل را با خـودش می آورد، یـا از کنار باغ پُـردرختی رد می شوید با این که در باغ نیستید، باد بوی سبزه و برگ و علف و درخت را به مشام شما می رساند. در مورد ماه محـرّم هم این طور است ـ نه این که حتّی محرّم شده باشد از چند روز قبل از شروع ماه یک حزنی سراغ آدم می آید، اصلاً یک حزنی دارد که عالَم را پُر می کند و به طور عادّی دیگر دل و دماغ خندیدن پیدا نمی کنید.

10. مداومت به زیارت عاشورا
دیگر از آداب و احکام حسینی شدن، مداومت به زیارت عاشوراست. هر عملی را اگر با تفصیل یا اختصار انجام دهید به همان میزان بهره می برید. اگر زیارت عاشـورا را فـقط بـا یک لعن و سلام هم بخوانید، بهره می برید؛ این طور نیست که-کأنّه زیارت عاشورا نخوانده اید.
اگر کسی زیارت عاشورا را بخواند با دو رکعت نماز قبلش و قبل از نماز سلامی به امام حسین علیه السَّلام دهد و پس از نماز، زیارت عاشورا را بخواند به آن نحو که از ساحت مقدّس بعضی از ائمّه علیهم السَّلام رسیده؛ یعنی یک مرتبه لعن و یک-مرتبه سلام و 99 بار فقره ی آخر هر کدام را بخواند، فرموده اند این به منزله ی کامل به جا آوردن زیارت عاشوراست. ( فرمایش های امام هادی علیه السّلام. ادب الزّائر، از کتاب الصّدف المشحون مولی شریف الشیروانی)
اگر کسی بخواهد کامل تر به جا آورد، قبلش باید زیارت امیرالمؤمنین علیه السَّلام را بخواند، بعد دو رکعت نماز بخواند، بعد زیارت را کامل بخواند و بعد دو رکعت نماز و بعد دعای علقمه.
از آن مختصرِ مختصر تا این مفصّلِ مفصّل، هر کسی توفیق پیدا کند هر کدام را انجام بدهد، متناسب همان بهره اش را می برد. البتّه صورت عمل و میزان سختی و آسانی عمل، یکی از ملاک های بهره مندی است. همه ی مطلب این نیست؛ میزان محبّت، اخلاص و معرفت هم به طور جدّی نقش دارد. چه بسا کسی مفصّل ترین را انجام می دهد، فقط خستگی برایش می ماند و کسی مختصرترین را انجام می دهد، بهرهچ ی تمام میچ برد.
حتّی زیارت عاشورای غیرمعروفه که گمان جدّی بنده است که این را هم ائمّه علیهم السَّلام مرحمت کرده اند. مستدرک الوسائل 10 : 412، از المزار الکبیر؛ مفاتیح الجنان.
همان طور که صورت مختصر زیارت عاشورا را فرموده اند، این را هم قرار داده اند برای کسی که فرصت لعن و سلام ندارد تا به این مداومت کند که فرازهای عجیب و غریب بسیار زیبا دارد، من سراغ دارم کسانی را که به من فرمودند: در بیداری به آن ها فرموده اند که چند چیز را مداومت کند، یکی هم زیارت عاشورای غیرمعروفه، و با تأکید هم فرموده اند.

11. مداومت به خواندن زیارت اربعین
زیارت اربعین در مورد امام حسین علیه السَّلام و واقعه ی کربلا و حکمت های آن و نکبت های دشمنان آن جامعیّت دارد. عبارات این زیارت شریفه، ریشه های تعبیرهای غلط و اشتباه در مورد شهادت امام حسین علیه السَّلام و واقعه ی کربلا را می زند. به عنوان نمونه:
«و بَذَلَ مُهجَتَهُ فیکَ…»
(خدایا!) او خون پاکش را نثار تو کرد (فدای تو کرد).

12. صلوات به ساحت مقدّسه ی شهدا و اسرای کربلا علیهم السَّلام
از چیزهایی که بسیار مؤثّر است: هر روز 100 صلوات برای شهدا یا اسرای کربلا علیهم السَّلام بفرستید، یا 100 صلوات برای شهدای کربلا و 100 صلوات برای اسرای کربلا علیهم السَّلام بفرستید.

خلاصه این که؛ گفت: حدیث عشق بیان کن به آن زبان که تو دانی؛ آدم هر طور که می تواند باید این توجّه و تذکّر به ساحت مقدّس سیّدالشّهدا صلوات الله-علیه را در خودش تشدید کند و گِل و دلش را با این محبّت و با این ساحت مبارکه آغشته کند که در این صورت برنده بوده و بُرد کرده است.

 

برگرفته از کتاب باب الحسین
اثر حسین درگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *