اَلمَحَجَّهُ فیما نَزَلَ فی القائِمِ الحُجَّه

المحجه فیما نزل

 

سیّد هاشم حسینی بَحرانی رحمه الله علیه

در سده‌ی یازدهم و دوازدهم هجری، همچون سده‌های پیشتر، مکتب تشیع دانشمندان فرهیخته‌ای را به جهان اسلام معرّفی کرد که بسیاری از آنان با نگارش تألیفاتی ارزنده و فراوان، نام خود را در تاریخ فرهنگ و معارف اسلامی جاویدان کردند.

محدّث و مفسّر بلند آوازه، سیّد هاشم حسینی بَحرانی، یکی از آن دانشمندان است که شماره‌ی تألیفات وی به 27 عنوان می‌رسد. در میان آثار وی، عناوینی را می‌توان یافت که بویژه درباره‌ی شخصیّت امام عصر علیه السّلام نوشته شده‌اند؛ از آن جمله:‌ «مَولِدُ القائم»، «تَبصِرَهُ الوَلی فیمَن رأَی المهدی» و کتاب حاضر.

در این اثر،‌ که پس از نگارش تفسیر «البرهان» نوشته شده؛ به گردآوری روایاتی از خاندان عصمت و طهارت علیهم السّلام اقدام شده است که پیوند تفسیر و تأویل و تطبیق 120 آیه از قرآن مجید را با حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف باز می‌نمایند. آیات مزبور از 60 سوره‌ی کتاب خدا برگزیده شده‌اند .

مؤلّف کتاب، ‌در ذیل هر آیه، یک یا چند روایت را با ذکر سند آنها نقل می‌کند. این اثر نخست به ضمیمه‌ی کتاب «غایهُ المَرام» و به شیوه‌ی سنگی چاپ شده و پس از آن نیز مستقلّاً، یک بار با تصحیح محمّد منیر میلانی و بار دیگر با ترجمه‌ی فارسی سیّد مهدی حائری قزوینی منتشر گردیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *