او با شماست هر جا که باشید30

او با شماست هر جا که باشید30

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

توصیه ای خدمت بزرگواران عرض می کنم، که در تمام زمینه ها و کل زندگی ما لازم است و رعایت کردنش واجب است و آن این است که مواظب باشید، وقتی می خواهید کاری را انجام دهید، عجول نباشید.
عجله آفت و سمّ بزرگی است. عجله دقت را از انسان سلب می کند. عجله توانایی تحمل و مجال فهم را از انسان سلب می کند. این مجموعه دست به دست هم می دهد و کار از اینکه صحیح انجام بشود، باز می ماند. مضافا بر اینکه برای هر کاری که می خواهد انجام بشود، زمان خاص خودش لازم است.
لذا وقتی شما دقّت و حوصله و تامّل و فهم را در کار نداشتید، طبیعتا کار درست انجام نمی شود. مخصوصا در مسائلی که انسان یک نیت خیر و یک نهایت زیبایی را منتظر هست که به آن برسد، عجله بیشتر است و با توجه به اینکه انسان طبیعتا عجول است به تعبیر قرآن که: “کان الانسان عجولا” (سوره اسراء/ آیه 83) از بزرگترین و قوی ترین و مؤثرترین وسوسه های شیطان در جهت انحراف آن فعل و تعالی و کمال، القای همین حس و حالت در انسان است.
لذا در کارهایی که بناست در جهت فهم و رسیدن به معارف الهیه انجام دهید، حواستان باشد، که در ابتدا آدم کاری را انجام می دهد و یک چیزی اولا به فضل خدا نصیب او می شود. می گوید خوب همین است دیگر! بس است برای من. دو دفعه، سه دفعه، پنجاه دفعه، انجام دادیم نشد، رهایش می کنیم!!
در حالیکه شیطان با دست خود انسان، کلاه سر خود ما می گذارد و آن اینکه می‌گوید: خوب رسیدی، دیگر کافی است، همین بس است! در حالیکه به آنچه شما رسیدی، یک مقدارش بود! آخر این قدر که نباید باشد! این یک کمی از خیلی زیاد است…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *