او با شماست هر جا که باشید28

او با شماست هر جا که باشید28

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

این را بعنوان کلید خدمتتان عرض می کنم، شما هر چه قدر لحظه های وجدانتان را بیشتر کنید، هر قدر لحظه های یافتن خودتان را از خدای متعال و به ولایت خدای متعال، بیشتر کنید، اثر آن در نفس و دل و روح شما بیشتر خواهد بود. یعنی هم دفعاتش را بیشتر کنید و هم زمانش را طولانی کنید. یک وقتی می رسد که به خودتان می آیید، می بینید، بین این دفعات از خدای متعال غافل نمی شوید یا کم غافل می شوید.

مثالی برای شما می زنم که خیلی ملموس است. اگر در اتاقی به هر دلیلی، بوی عطری پیچیده باشد، مثلا در اتاقی روضه خوانی بوده، گلاب آوردند و پاشیدند، و بوی گلاب مانده است. بعد شما لباسی آنجا داشته باشید و به شدتی که بوی عطر یا گلاب در آن فضا بیشتر باشد و به تناسب زمانی که این لباس در اتاق بماند،‌ این پیراهن بوی عطر،‌ به خودش می گیرد. هر چقدر شدت آن عطر بیشتر و زمان بودن این لباس در آن فضا بیشتر بود، ‌تاثیر این بوی خوش، در آن لباس بیشتر خواهد بود. لذا وقتی شما آن لباس را بیاورید از آن اتاق بیرون، دوام این بو،‌ در آن اتاق،‌ باز اگر آن اتاق عطرآگین بوده باشد، ‌باز بر همان قاعده عمل می شود. به شدتی که آنجا بوی خوش داشته باشد و این هم در آن جا بیشتر تامل و توقف داشته باشد، این بوی عطر را به خودش می گیرد.

اینکه در نماز تاکید شده روی سجده و رکوع طولانی بمانید، به این مناسبت‌ است. عزیزترین لحظات نماز است. لذا این عزیزترین که گفته شده، به مناسبت این است که در آن لحظات،‌ آن نیت نماز، آن نیت عبادت که تقرب به خدای متعال است، بیشتر متحقق می شود، به او رسیده می شود. لذا شما هر چه بیشتر بمانید، بیشتر به جان و دل شما تاثیر می کند.

یک نکته ارزنده ای هم بگویم،‌ آن هم این است که،‌ اگر در آن لحظات انسان آگاه باشد، که چه دارد اتفاق می افتد، می تواند آن قرب خدای متعال و یاد خدای متعال و وجدان خدای متعال را به خودش جذب بکند. آدم وقتی با بوی خوش برخورد می‌کند،‌ چه کار می کند. اگر کسی نباشد دور و برش که از آن خجالت بکشد،‌ با تمام وجودش بو می کشد،‌ با همه وجودش آن فضا و جو و بو را می‌بلعد. این کار را آدم می تواند کاملا بکند. با همه ذرات وجودش آدم می‌تواند، آن حضور ولایت و یاد و ذکر را به خودش جذب بکند. همه ذرات خودش را آغشته به آن بکند ‌و به شدتی که این آغشتگی شدیدتر و طولانی باشد، اثرش در انسان بیشتر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *