او با شماست هر جا که باشید21

او با شماست هر جا که باشید21

 

در اینجا نکته ی پر اهمیتی را متذکر می شویم.

رسول اکرم «صلی الله علیه و آله و سلم»فرمودند: که شرک در امت من پنهان تر است از حرکت مورچه ای بر روی صخره سیاهی در شب تاریک.

چقدر دیده می شود؟ هیچ مقدار. فرمودند شرک در امت من پنهان تر از این است. ما مبتلا به یک همچنین شرک خفی هستیم. آن شرک خفی اولا و اساسا به دلیل این است که ما از خدا یک تصور ذهنی داریم. خدای ما ذهنی است. به زبان نمی‌آوریم که آشکار شود. ولی یک خدای موصوفی است. یک خدای معلوم و مشخص و معین موصوفی است که در ذهن ما است و ذهن ما محیط بر آن است.

اصلا در ذهن ما بودن هم، معنایش همین است دیگر! خدا محیط بر ما نیست، ما محیط بر آن هستیم. یعنی ما یک خدایی داریم که مخلوق خودمان است. لذا از او نمی‌ترسیم. لذا آن خدا نه ما را به ترس، نه به عمل صالح، نه به خضوع، نه به خشوع، نه به ذکر وادار می کند، نه در ما طهارت ایجاد می کند، نه به ما اطمینان قلبی می دهد، نه ما را پاک می کند. نه ما را از زشتی ها، از دنیا، از تعلقات بد و پست خلاص می‌کند.

ما متاسفانه نمی فهمیم که وقتی می گوییم “سبحان الله”، یعنی خدا آن کسی‌نیست که من تصور می کنم. خدا آن کسی نیست که من بگویم. خدا دور از آن است که من فکرش را بکنم.

در اسماء خدای متعال، در ادعیه داریم که: “اللهم و باسمک یا سبوح”[ دعای جوشن کبیر] خدا سبوح است. سبوح یعنی چه؟ یعنی بسیار سبحان است…

به تعبیر امام سجاد «علیه السلام» در آن دعای شریفشان: خدا سبحان است، ولی خدای متعال که اینقدر سبحان نیست! لذا می‌گوییم خدایا تو سبوحی، یعنی تو پاکتر از پاک کردن من هستی. سبحان هستی از اینکه من بگویم سبحانی، از این تسبیح من هم سبحانی. این که من تو را تسبیحت می‌کنم، در واقع تو را آلوده ات می کنم. و الا تو که این قدر که سبحان نیستی! لذا خدایا تو سبوحی!

از اسماء خدا یکی هم قدوس است. آن قدوس هم مشابه همین سبوح است. ولی حالا در این ادعیه که اسم خدای متعال یکی اش سبوح است، یعنی چه؟ سبوح و قدوس است، یعنی چه؟ قدوس، قدوس است، یعنی چه؟ حالا شما آنرا به این نحو تعمیمش دهید.

“سبوح ‌‌قدوس رب الملائکه و الروح. یا سبوح قدوس ربنا و رب الملائکه و الروح.”[ › بحار الانوار / جلد 18/ صفحه 354 ]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *