او با شماست هر جا که باشید 4

او با شماست هر جا که باشید 4

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

در فرصت های مناسب به خودتان نگاه کنید به حالاتتان توجه کنید. ببینید آیا این حالات را شما خود ایجاد می کنید؟ این تغیر احوال و تقلب قلب را ما ایجاد می کنیم؟
آدم اگر دقت کند می بیند که دل همیشه مثل سیر وسرکه می جوشد، بالا وپائین می شود، ما می کنیم یا خودش؟ این یک تکه گوشت است که این همه حالات و نفسانیات درش هست! از یک تکه گوشت بی علم و قدرت اینهمه حالات صادر می شود که این معقول نیست! پس چرا این شکلی می شود؟
یک وقتی همینطور نشسته اید می بینید حال خوشی دارید یک مرتبه غم می آید، یک دفعه دلتان می گیرد. یا دلتان گرفته یک دفعه انبساط خاطری پیدا می کنید. آیا ما اینها را تغییر می دهیم؟ یا نه، این حالات به ما وارد می شود؟
علی ای حال به خودتان خواستید نگاه کنید، به این احوال قلبی خودتان نگاه کنید، به زیر و رو شدن های خودتان نگاه کنید، به بیرون فرصت کردید نگاه کنید، به آن چیزهایی نگاه کنید که صنع ما نیست. به میز و نیمکت فرش و در دیوار نه، اینها صنع آدم است. نگاه کنید به گل، به درخت، به آسمان واز این قبیل. با این حالت سؤال که چرا این، این شکلی است. شما به خودتان جواب نباید بدهید.
به قول قدیمی ها با حلوا حلوا دهن شیرین نمی شود. حرف غذا را زدن چقدر در سیرشدن شما تاثیر دارد؟ به همان نحو هم در مورد خود حقیقت هم همانطور است. حرف حقیقت غیر از خود حقیقت است. شما بگوئید اگر این کار را بکنم آن می شود. خوب به چه درد شما می خورد؟ چه مشکلی را از شما حل کرد؟ مشکل من وقتی حل می شود که من گمشده ام را پیدا کنم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *