او با شماست هر جا که باشید 20

او با شماست هر جا که باشید 20

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

“ الحمدالله” یعنی چه؟
یعنی آنچه که ستودنی است، آنچه که زیباست، مال خداست، از خداست.
ولی یک نکته اینجا هست، می گوید همه زیبایی ها و خوبی ها مال خداست. باز لازمه معنی اش این می شود که آنچه زشتی است هیچ ارتباطی به خدا ندارد. زشتی به معنی وسیع کلمه. آنچه که زیبایی هست باز به معنی وسیع کلمه، یعنی نیکی، احسان، عدل، هر چه بگویید شامل حالش می شود، آنها خدا نیست، ولی مال خداست،از خداست. پس خدا چیست؟ نمی دانیم.
اگر کمی دقت کنید این سه ترتیب مبارک “الله‌اکبر، الحمدالله، سبحان الله” هر کدام به یک نحوی یک حقیقت را بیان می کنند، البته با یک اضافاتی، با یک تفصیلی، با یک جزئیات دیگر، هر سه تایشان یک معنا را می دهد.
باز یک ترکیبی از دو تا از اینها هست که در طول شبانه روز حداقل ما سی و چهار بار می گوییم. در رکوع می گوییم: “سبحان ربی العظیم و بحمده” در سجده می‌گوییم: “سبحان ربی الاعلی و بحمده” یعنی چه؟
این بحمده در واقع همانی است که متعدد در قرآن هست، که می فرماید: آنچه در زمین و آسمان هست، خدای متعال را یسبح بحمده می گوید. این یسبح بحمده چه معانی دارد؟ “سبحان ربی العظیم و بحمده” همان معنا را دارد. “سبحان ربی الاعلی و بحمده” همان معنا را دارد. بحمده یعنی به حمد خدا، به وسیله حمد خدا، تسبیح او را می کنم. همین یسبح بحمده یعنی چه؟
یعنی به وسیله حمد خدا و با خدا، تسبیح خدا را کردن. همین الحمدالله یعنی آنچه که هست، نعمت است. آنچه زیبایی است، آنچه نیکی است مال خداست، خدا نیست. خدای متعال صفتا، دور از اینها ست. شما که تفکر در آیات خدا می کنید، به آیات تکوینی خدای متعال، آسمان، زمین، گل و گیاه، نگاه می کنید. به عنایت و تفضل خدا، خدای متعال را می یابید. ولی در آن یافتن می فهمید که این درخت، خدا نیست. درست است که در توجه به این آیه، خدای متعال خودش را به شما نشان داده است، ولی آیه خدا، خدا نیست. نعمت خدا، خدا نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *