او با شماست هر جا که باشید 18

او با شماست هر جا که باشید 18

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه
نماز به عنوان اشرف اعمال عبادی یا افضل اعمال عبادی، با تکبیر شروع می شود و“‌الله اکبر” در واقع مدخل انسان به نماز است که آن همه فضایل در مورد آن است.
حالا “ الله اکبر” یعنی چه؟ اکبر یعنی چه؟ اکبر افعل تفضیل، یعنی بزرگتر، نه بزرگترین. الله ‌اکبر یعنی خدا بزرگتر است. بزرگتر یعنی چه؟ این معنی اش این است که اگر یک چیزی بوده باشد، که بخواهیم عدد به آن بدهیم، مثلا بوده باشد بی نهایت، (مثلا عرض می کنم)خدا بی نهایت + یک است. این است معنی آن. یعنی بزرگترین چیزی که شما می توانید تصور کنید، هر چه بود، اگر یک به آن اضافه کنید، خدا می‌شود همان. آن می تواند خدا باشد. معنی“ الله اکبر” همان طور که در حدیث فرمودند، عقلا همین طور است.
“ الله، اکبر من ان یوصف” (اصول کافی / جلد 1 / صفحه 117 و 118)
خدا بزرگتر از آن است که به وصف درآید. خوب حالا وصف کردن یعنی چه؟ وصف کردن یعنی این که یک چیزی را آدم بگوید که چگونه است. “ الله اکبر من ان یوصف” یعنی اینکه خدا بزرگتر از آن است که بشود گفت چیست! یعنی هر چه که شما بتوانید بگویید که خدا آن است، خدا آن نیست. فقط ما می توانیم بگوییم هست و نمی توانیم بگوییم چیست. اگر شما همچنین معنایی را یافتید، خدا آن است.
ببینید این گفتن و وصف کردنی را که ما می گوییم، این نیست که فقط به کلمه آن را بگوییم، نه! به ذهنمان هم که بتوانیم او را بیاوریم، وصفی از آن را به ذهنمان بتوانیم بیاوریم، هم فرقی نمی کند، همان است. باز وصف کردن است. حالا یک وقت شما با ذهنت وصف می کنی، یک وقتی با زبانت وصف می کنی، فرقی نمی کند وصف کردن است.
به هر حال خدا بزرگتر از آن است که به وصف درآید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *