او با شماست هر جا که باشید 12

او با شماست هر جا که باشید 12

 

بسمه تعالی و بذکر ولیه

نکته لطیفی که در ادامه مطالب می توان به آن اشاره کرد، همانی است که در معنی لغوی لفظ جلاله “الله” وجود دارد و در روایات هم توضیح داده شده است و همه بحث توحید به طور فشرده، همین است.
اینکه که ما از آن حقیقت هیچ چیز به طور ذهنی نمی فهمیم. هم سنخ با مخلوقات نمی‌یابیم، هم سنخ با خودمان نمی یابیم. هیچ وصف ذهنی از آن نمی توانیم انجام دهیم. نمی توانیم هیچ مشابهتی بین او و خودمان قائل شویم. هیچ چیز راجع به آن نمی توانیم بگوییم، فقط می توانیم بگوییم هست.
اما در این بودن و در این تجلی، عظیم است. در مقابل راه پیدا نکردن به او و نفهمیدن او حیرت به ما دست می دهد. در مقابل این عظمت، انسان به ذلت، خشیت و فزع می افتید، و تضرع دست می دهد و به تبع آن انسان خودش را عبد او و او را معبود خود می یابد. ولی با این همه حرفها حب او را آغشته به دلش و دل خودش را محب او می بیند. خودش را واله و حریص نسبت به او یافته و در ضمن او را بسیار آشنا پیش خودش می یابد. واقعا با دلش و با صمیم دلش وجدان می کند که نه این که فقط من این طورم نه! آنچه همه هستند این نسبت را با او دارند. همه در مقابل او ذلیلند. همه در مقابل او خوارند. ولی او چیست و کیست، نمی فهمند. یعنی او نیست؟ نه! هست ولی نمی دانیم چیست! و اینها همه معنی لفظ جلاله الله است.
عمیق ترین باور باوری است که با دیدن حاصل شود. به همین دلیل شهادات در واقع عمیق ترین باور است، به دلیل اینکه به شهود حاصل شده است. معرفت به دیدن حاصل می شود و در روابط عادی انسانی خودمان، به زبان ما همین جاری می شود. یک وقتی از شما می پرسند شما فلانی را می شناسید؟ اگر شما او را نشناخته باشی می گویی نه، ندیدمش. با همین لفظ ندیدمش در واقع می گویید که نه نمی‌شناسمش. این دو تا در واقع رابط دیدن و شناختن است.
اینکه از امیرالمؤمنین «صلوات الله علیه» می پرسند، آیا خدا را دیده اید؟ فرمود: خدایی را که ندیده ام چگونه عبادت کنم. خدایی را که نبینمش چگونه عبادت‌کنم؟!
صحبت دیدن و شناختن است. این متعارفی است که در عرف انسانی هست. الا آنجا هم معرفتی هست که به دیدن حاصل می شود، الا دیدن آن به دل است، و این دیدن به چشم سر است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *