او با شماست، قسمت چهل و چهارم

یا امیر المومنین علیه السلام

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

آنچه در آیات الهی پس از تایید نبی توسط نور عقل آورده شده، بحث اطاعت است: “یا ایها الذین امنوا اطیعواالله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم” (سوره نساء/ آیه 59) ای کسانی که ایمان آوردید، اطاعت کنید از خدا و رسول و اولی الامری که از شماست.
اولی الامر صاحب اختیار است. همین آیه نشان می دهد که اولی الامر هم باید معصوم باشد، به این دلیل که خدا دستور می دهد از او اطاعت کنید. امیرالمؤمنین «علیه السلام» اینطور استدلال می کنند و می فرمایند: اولی الامر اگر معصوم نبوده باشد، یعنی از او خطایی سر زده باشد، پس خدای متعال می فرماید از کسی اطاعت کن که از او خطا سر می زند! پس به این ترتیب خدای متعال خطا و اشتباه را امضاء کرده! البته هم چنین چیزی نمی شود. پس از او نباید گناه و خطایی سر بزند که خدای متعال به شما دستور داده که دنبال او راه بیفتید و به حرف او عمل کنید. تا به این ترتیب شما هم دچار خطا و معصیت نشوید.
باز یک نکته لطیفی دیگر، این است که اصلا به رسول و اولی الامر، یک امر وارد شده است. پس معلوم است که اطاعت رسول و اولی الامر دقیقا از یک سنخ است. “‌فان تنازعتم فی شئ فردوه الی الله و الرسول ان کنتم تؤمنون بالله و الیوم الاخر ذلک خیر و احسن تاویلا ” (سوره نساء/ آیه 59) پس اگر یک وقتی بین شما در مورد شئ یا چیزی نزاع در گرفت، در مورد چیزی اختلاف کردید،‌ آن را بر گردانید به خدا و رسول. اگر ایمان به خدا و قیامت دارید،‌ این زیباست و مقصد قشنگی است،‌ به نتیجه رسیدن قشنگی است.
به این ترتیب که شیطان و جن و انس که با نزول وحی الهی و اجرای آن فریاد حسرت و خشم از دل بر آورده بودند،‌ دائما در کمین هستند تا این سد بزرگی که مانع فساد آنها هست را بشکنند و دژ استوار امن خدا را ویران کنند.
امیر المومنین «علیه السلام» در نهج البلاغه می فرمایند: وقتی که وحی نازل شد، (معلوم است حضرت در غار حراء‌ همراه پیامبر «صلوات الله علیه » بودند) من ناله ای شنیدم. عرض کردم یا رسول الله این ناله چه بود؟ حضرت فرمودند:‌ ناله شیطان بود که از گمراه کردن مردم نا امید شده و ناله حسرت سر داد. پس به این ترتیب این بنای بر افراشته الهی، نیازمند حافظ هست.
از امام باقر «علیه السلام» است که نقل می کنند از پدران طیبین و طاهرینش «‌علیهم السلام» چون آنها فرمودند:‌ “ ان النبی صلی الله علیه و آله‌ قال:‌ فی کل خلف من امتی عدل من اهل بیتی ینفعی عن هذا الدین” حضرت فرمودند: در هر نسلی از امت من،‌ در هر دوری از امت من، عادلی از اهل بیت من هست که از دین، در برابر تحریف و غلوّ و فرقه سازی و تفرقه افکنی اهل باطل و تعویل جهال نگهبانی کند.
اگر نه، از دین خدا که چیزی باقی نمی ماند. با توجه به این هم گرگ و روباه و شغال و درّنده هایی که در سر راه دین و متدینین هستند، بعلاوه جهلی که اصلا در خود مردم حاکم است،‌ چیزی از دین نمی ماند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *