الغیبه

الغیبه

 

ابوجعفر محمّد بن حسن طوسی رحمه الله علیه

از میان تألیفاتی که دانشمندان شیعه درباره‌ی اثبات هستی و نهان‌زیستی حضرت مهدی علیه السّلام نگاشته‌اند؛ این اثر ابوجعفر محمّد بن حسن طوسی در جایگاه برجسته‌ای قرار گرفته است.

*******************************

شیخ‌الطائفه، که در سال 385 ه.ق در شهر طوس به دنیا آمده و 75 سال پس از آن در نجف اشرف دار فانی را وداع گفته است؛ پس از آنکه در سنّ 23 سالگی برای تحصیل علوم اسلامی به بغداد عزیمت کرده؛ مدّت 5 سال در محضر شیخ مفید و 28 سال از سید مرتضی علَمُ الهُدی به کسب فیض پرداخته است. وی، پس از وفات آن اُستاد بلندآوازه‌ی خویش، از سال 436 ه.ق تا پایان زندگانی به زعامت دینی جهان تشیع همّت گماشته و در آن مدّت بیش از 300 تن از مجتهدان شیعه و شمار بسیاری از دانشمندان اهل تسنّن را از زلال دانش خود سیراب کرده است.

*******************************

مطالب این اثر در 8 فصل تدوین شده که فصل نخست آن درباره‌ی نهان‌زیستی امام زمان علیه السّلام به نگارش درآمده و نزدیک به نیمی از مطالب این کتاب را در بر گرفته است. در این فصل، موضوعات گوناگونی مورد بحث شیخ طوسی قرار گرفته است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دلایل وجوب عصمت امام علیه السّلام، حکمت غیبت آن حضرت و ذکر اخبار خاصّه و عامّه در اثبات پیشوایی ایشان اشاره کرد. همچنین، پاسخگویی شبهات منکران وجود امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف با استفاده از براهین استوار عقلی و ارائه‌ی دلایلی که از بطلان عقاید فرقه‌هایی مانند کیسانیّه و فطحیّه و سایر واقفیان پرده برمی‌دارد،‌ از دیگر مباحث این فصل است.

*******************************

فصول دیگر این کتاب نیز درباره‌ی بقیّه‌ی موضوعات در پیوند با مهدویّت نوشته شده و از این قرارند:‌ اثبات به دنیا آمدن امام زمان علیه السّلام، معجزات و توقیعات آن حضرت، موانع آشکاری ایشان، احوال سفیران آن امام هُمام، نشانه‌های آشکاری ایشان، سیرت و صفات آن حضرت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *